V Praze se natáčí film Národní třída s Čermákem v hlavní roli

foto Režisér Štěpán Altrichter a herci Hynek Čermák a Jan Cina (zleva) diskutují při natáčení nového celovečerního filmu Národní třída podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše, které začalo 8. října 2018 v Praze.

Praha - V Praze začalo natáčení celovečerního filmu Národní třída podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše. Režisérem je Štěpán Altrichter, v hlavní roli se představí Hynek Čermák. Podle Rudiše je to drama, ale trochu i temná sídlištní komedie. Kromě Čermáka ve filmu hrají například Kateřina Janečková, Jan Cina, Václav Neužil, Martin Sobotka nebo Jiří Langmajer.

Čermák má v Národní třídě roli Vandama, rváče z pražského sídliště, který je však zároveň sečtělý. Líbí se mu servírka Lucka v oblíbené hospodě Severka. Rozhodne se jí pomoci poté, co jednoho večera do hospody dorazí člověk, který za Lucku přebral dluhy a chce peníze zpátky.

Podle Rudiše může hlavní postava Vandama působit agresivně, zle, temně a drsně, zároveň se v ní ale skrývá velký smutek a melancholie. "Prohlíží si svět z hospody Severka. Je to takový sídlištní šerif, smutný rváč, který trochu stárne a cítí, že život mu trochu ujel, ač si to možná nechce přiznat," řekl novinářům při natáčení.

Čermák zatím příliš detailní být nechtěl. "Já postavu zatím moc popsat nemůžu, protože i když máme druhý natáčecí den, pořád ji hledám. Je to obyčejný/neobyčejný, hloupý/nehloupý, zlý/nezlý chlapík. Není černobílý," uvedl. Čermák už dříve namluvil audioknihu Národní třída.

Zleva herci Vadim Parashenko, Hynek Čermák a Jan Cina při natáčení nového celovečerního filmu Národní třída podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše, které začalo 8. října 2018 v Praze. Ve filmu se Vandam bude starat o postavu nazývanou Psycho, která se neobjevila v knižní předloze. "Je to taková parafráze na vztah otce a syna. Vandam možná hledá někoho, s kým bude sdílet život. Herec Honza Cina s postavou pracuje opravdu vtipně," doplnil Čermák.

Štáb dnes natáčel poblíž Litochlebského náměstí na Chodově scénu, které tvůrci říkají bufet. "Hlavní hrdinové Vandam a Psycho sem každý den po práci chodí na oběd. Mají svůj stůl, ke kterému se přicpe Ukrajinec a zabírá si místo, jež mu nepatří. Vznikne konflikt," popsal scénu asistent režie Václav Sadílek. "Máme tam v malém bufetu asi 25 až 30 komparzistů, máme obrovský kotel guláše a jelikož máme plastové židle, některé to nevydržely a už čtyři praskly, takže i o zábavu je postaráno," doplnil.

Režisér Altrichter, který zároveň společně s Rudišem napsal scénář, debutoval v roce 2014 komedií Schmitke. Absolventský snímek byl oceněn na mezinárodním festivalu v německé Chotěbuzi a získal také Cenu české filmové kritiky pro objev roku a dva České lvy za nejlepší hudbu a zvuk.

Podle Altrichtera si budou možná někteří diváci muset chvíli zvykat na Vandamův ostrý slovník. "Myslím, že postupně pochopí, že se za drsnou vrstvou skrývá lidský příběh, který vezme za srdce každého. Má to být film přímý, našláplý, vtipný, má gradovat a vyústit v zajímavý konec," uvedl v tiskové zprávě.

Znovu spolupracuje s rumunským kameramanem Cristianem Pirjolem. "Jeho kamera ukáže trochu jiný pohled na české sídliště, než na jaký jsme zvyklí. Ukáže ho tak, jak ho vnímá hlavní hrdina sám, v dlouhých záběrech ukazujících až nostalgicky 'krásu' architektury dřívějších časů," doplnil. Jako sídlištní lokace filmaři zvolili pražské části Opatov a Háje, točit se ale bude i v centru včetně Národní třídy nebo v Kunratickém lese.

opm snm

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď