V Praze se dnes uskuteční třetí ročník Československého beat-festivalu

foto Ilustrační foto - Zastřešení nad vstupem do paláce Lucerna ve Štěpánské ulici v Praze.

Praha - Ve Velkém sále pražské Lucerny se dnes uskuteční třetí ročník obnoveného Československého beat-festivalu, jehož pořádání před dvěma lety překazila pandemie koronaviru. Vrcholem festivalu bude vystoupení Michala Prokopa, který byl na 1. československém beat-festivalu vyhodnocen jako nejlepší zpěvák. Závěr bude patřit skupině The Primitives Group.

V Lucerně dále vystoupí rokenrolový zpěvák Pavel Sedláček se svou skupinou Cadillac, brněnské Synkopy 61, které letos slaví symbolických 61 let od svého vzniku, nebo skupina Flamengo reunion session, jež letos slaví 50 let od vydání zásadní desky tuzemského bigbítu Kuře v hodinkách. Z Bratislavy dorazí Pavol Hammel a jeho kapela Prúdy.

Vzpomínkou na hudební 80. léta minulého století bude skupina Precedens spojená s hudebníkem, skladatelem, malířem a spisovatelem Martinem Němcem. Skupinou prošli například Bára Basiková a Petr Kolář. Dnes Precedens nabízí koncertní projekt, kterému vévodí hlas zpěvačky Ivy Marešové. "Precedens je z vystupujících kapel nejmladší, skupina byla fenoménem až v osmdesátých letech, ale dnes už patří k legendám a do Lucerny bezpochyby patří," uvedl pořadatel akce Ivan Rössler.

První Československý beat-festival se konal v prosinci 1967. Atmosféru druhého ročníku v prosinci 1968 poznamenala srpnová okupace vojsky Varšavské smlouvy, i když se na něm neodehrály žádné politické protesty. Beatový festival Praha v dubnu 1971 byl ovlivněný normalizací, uskutečnil se už pod dohledem Socialistického svazu mládeže.

Po roce 1989 se odehrálo několik akcí, které se pokusily na někdejší československé beatové festivaly navázat. Například v roce 1992 se v nostalgické atmosféře Lucerny konaly Pražské rockové dny, později se zde několikrát sešli příznivci bigbítu na Československém Beatfestu. Na tradici festivalů z přelomu 60. a 70. let navázal obnovený Československý beat-festival v prosinci 2018.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď