V Praze se dnes uskuteční koncert k 25 letům ČNSO

foto Ilustrační foto - V pražském Obecním domě koncertoval 18. ledna Český národní symfonický orchestr (ČNSO) s dirigentem Liborem Peškem.

Praha - V pražském Obecním domě se dnes uskuteční koncert k 25. letům Českého národního symfonického orchestru (ČNSO). Orchestr pod vedením Libora Peška, Marcella Roty a Vince Mendozy zahraje díla Ludwiga van Beethovena, Maurice Ravela, Roty a Duka Ellingtona. Koncert je vyprodán.

ČNSO založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl spolu s dirigentem Zdeňkem Košlerem. Během čtvrtstoletí se ČNSO zařadil k nejvyhledávanějším orchestrům v Evropě. Renomé si získal zejména pro všestranné schopnosti v širokém spektru žánrů, ať už jde o hudbu klasickou, filmovou, jazzovou nebo muzikálovou. Od roku 2007 je šéfdirigentem orchestru Libor Pešek.

Kvality českých symfoniků vyzdvihl i skladatel Ennio Morricone, který s tělesem absolvoval několik evropských turné a především v jejich hostivařském studiu nahrál soundtrack k filmu Osm hrozných, za který získal Zlatý glóbus, britskou cenu BAFTA a amerického Oscara.

ČNSO se kromě abonentních koncertů v Praze často představuje na zahraničních turné. Například letos v září ve Velké Británii představil projekt hudby z filmů Stevena Spielberga Symphonic Cinema. Vyvrcholením série koncertů bylo koncertní provedení Jurského parku ve třikrát vyprodané londýnské Royal Albert Hall.

K umělcům, kteří opakovaně s orchestrem vystoupili, se řadí Andrea Bocelli, Rolando Villazón, José Carreras, Jonas Kaufmann nebo Piotr Beczala, na poli populární hudby to byli přední zpěváci jako Sting, George Michael, Natalie Cole, Dianne Reeves, Angélique Kidjo, Denise Donatelli, Ute Lemper, instrumentalisté James Morrison, Branford & Wynton Marsalis či Bobby Shew. Z českých interpretů s ČNSO účinkovali například Lucie Bílá, Vojtěch Dyk, Bára Basiková, Zdeněk Svěrák, Pražský výběr, Matěj Ruppert nebo Ondřej Ruml.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď