V Praze se chystá šachový turnaj s Navarou i mistryní světa

foto Šachisté David Navara (vpravo) a Pentala Harikrišna se zúčastnili 5. března 2019 v Praze tiskové konference k zahájení mezinárodního šachového turnaje Prague International Chess Festival.

Praha - V Praze ve středu začne mezinárodní šachový turnaj Prague International Chess Festival. Nejvýše nasazeným hráčem v elitní kategorii Masters bude domácí jednička David Navara, kterého z českých velmistrů v desetičlenné skupině doplní Viktor Láznička. V nižším turnaji Challengers se představí mimo jiné úřadující mistryně světa Ťü Wen-ťün. Ta se v hotelu Don Giovanni střetne i se čtveřicí českých reprezentantů.

Fotogalerie

Pořadatelé chtějí prvním ročníkem akce zahájit tradici elitního světového turnaje v Česku. "Myšlenka uspořádat to v takovém formátu a s takovou silou přišla někdy v roce 2017. Hlavní ideou bylo přinést takovýhle silný turnaj českým hráčům a českému divákovi," řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel festivalu Petr Boleslav.

Šachistka Ťü Wen-ťün se zúčastnila 5. března 2019 v Praze tiskové konference k zahájení mezinárodního šachového turnaje Prague International Chess Festival. V desetičlenné elitní skupině budou vedle Navary patřit k favoritům Maďar Richard Rapport a Polák Jan Krzysztof Duda. "Čekám, že to bude velmi zajímavý turnaj, velmi vyrovnaný," odhadoval Navara.

Ten dnes propagoval turnaj, když v tramvaji cestou z Anděla na stanici Želivského odehrál bleskové partie s amatérskými šachisty. "Občas, když tramvaj zabrzdila, tak se posunula nějaká figurka. Bylo to zajímavé, je to dobrá propagace, ale oficiální turnaj bych v tramvaji hrát nechtěl," poznamenal k tomu.

Vedle něj získal zkušenost s nechtěně se pohybujícími figurkami také sedmnáctiletý Thai Dai Van Nguyen, nejmladší český velmistr s vietnamskými kořeny. Toho čeká turnaj kategorie Challengers. "Hodně se těším, že si zahraju s tak silnými hráči jako (Alexej) Širov nebo současná mistryně světa," pochvaloval si. Z Čechů v nižší kategorii nastoupí ještě Jiří Štoček, Peter Michalík a Jan Krejčí.

Šachová tramvaj vyjela 5. března 2019 v Praze ze stanice Anděl do stanice Želivského v rámci mezinárodního šachového turnaje Prague International Chess Festival. Na snímku vpravo je šachový velmistr Thai Dai Van Nguyen. Vítěz kategorie Challengers získá pro příští rok právo startovat v turnaji Masters. Do druhé výkonnostní skupiny se zase může posunout vítěz doprovodného turnaje Open, který je otevřen všem hráčům. Budou v něm bojovat zhruba dvě stovky účastníků.

Na odměnách se ve dvou nejvyšších kategoriích rozdělí 1,3 milionu korun. Vítěz Masters získá 8000 eur (asi 205.000 korun), šampion skupiny Challengers si vybojuje přibližně 3000 eur (77.000 korun).

Hrát se začne ve středu v 15:00. Turnaj Challengers vyvrcholí ve čtvrtek 14. března, poslední kolo elitní kategorie se odehraje o den později. Od 9. do 16. března se bude hrát turnaj Open.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď