V Praze přistál první ze dvou nových letounů CASA pro armádu

foto První ze dvou modernizovaných armádních transportních letounů CASA C-295MW přistál 18. května 2021 večer na pražském vojenském letišti Kbely.

Praha - Na vojenském letišti v pražských Kbelích přistál v úterý večer první ze dvou nových transportních letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model C-295MW doplní nynější flotilu čtyř letounů z 242. transportní a speciální letky. Armáda za dvě letadla zaplatí 2,3 miliardy korun s DPH. V ceně je také pozemní vybavení, náhradní díly a školení personálu. Druhý stroj by měla převzít na konci června.

Fotogalerie

Letoun měl původně přistát už odpoledne. Posádka však během přeškolovacího letu zjistila poruchu, kterou výrobce odstranil ve svém závodu. Proto stroj přistál po pětihodinovém letu ze španělské Sevilly až večer. Velitel 242. transportní a speciální letky podplukovník Miloš Domin novinářům řekl, že šlo o nedostatek v odmrazovacím systému. "My jsme samozřejmě chtěli přivézt letoun v perfektním stavu čili španělská strana nám vyšla vstříc a letoun se snažila co nejdříve opravit a to způsobilo to zpoždění," řekl.

V Seville se konal přeškolovací kurz na nový letoun, přebírací let a přeškolování na nový software pro plnění úkolů. "Hlavní změna, už na první pohled, je ve wingletech, které jsou na konci křídel, které umožňují větší dolet. Letoun se zdá být stabilnější, ale to může být jenom můj pocit,“ popsal Domin. Winglety jsou menší zakřivené plochy na konci křídel.

Pilotování nového letounu je podle Domina podobné jako u dosavadních strojů. "Jsou tam malé změny ve výkonu letounů, není to dané zcela novými motory, motory jsou stejné, ale je to právě těmi winglety, že jsme schopni vystoupat na vyšší hladinu, a tudíž mít i delší dolet. To je taková největší změna," konstatoval Domin. Dolet se podle něj prodlouží o pět až deset procent. Změnu představuje i systém Satcom, který umožňuje řešit problémy vzniklé kdekoli na světě se základnou v Praze.

Nová letadla mají být jednou z náhrad loni vyřazených dopravních strojů Jak-40. Po proškolení létajícího a pozemního personálu na nové a modernizované systémy projde letoun vojskovými zkouškami k ověření všech deklarovaných schopností, výkonů a parametrů, uvedla armáda. V Seville, kde armáda začátkem května nový letoun převzala, se budou postupně modernizovat i čtyři letouny CASA, které armáda vlastní. Jeden z nich už tam je a na konci roku tak má být všech šest letounů ve stejné avionické konfiguraci.

Domin míní, že nový letoun se bude používat stejně jako dosavadní stroje, ale k jeho úkolům přibude i přeprava VIP osob, protože jde o nový stroj, který nahradí vyřazené Jak-40. Na nové letouny se přeškolí všechny posádky, tedy celá letka.

Podle dřívějšího vyjádření velitele vzdušných sil Armády ČR generálmajora Petra Mikulenky budou nové letouny plnit stejné úkoly jako dosavadní stroje. Budou se podílet na zajištění zahraničních misí, transportu osob i materiálu, pomáhat při humanitárních misích. Letouny CASA působí od roku 2013 v misi MFO na Sinajském poloostrově. Přepravily stovky tun materiálu, tisíce osob v přepravních misích, výsadcích nebo při transportu pacientů v rámci programu Medevac. Dále se letouny využívají k převozu orgánů k transplantaci nebo při netradičním transportu koní Převalského do Mongolska, informovala armáda.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď