V Praze opět protestovali lidé proti epidemickým opatřením

foto Akce Hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES Pochod po stezce zrádců národa, 22. listopadu 2021 v Praze.

Praha - V Praze opět protestovali lidé proti epidemickým opatřením na akci hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES. Sešlo se jich podle zpravodaje ČTK asi 150. Původně mířili demonstranti i k Parlamentu, ale nakonec zvolili jinou trasu. Shromáždění v blízkosti budov Parlamentu jsou zakázána ze zákona. Magistrát navíc nepřijal oznámení akce kvůli opožděnému podání. Policisté v souvislosti s akcí nezaznamenali narušení veřejného pořádku, řekla ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Účastníci protestu se sešli před Pražským hradem. Nesli transparenty s nápisy "Zrádci národa" a fotografiemi premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), hlavní hygieničky Pavly Svrčinové či bývalého ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly (za ANO). Na transparentech demonstranti označili za zrádce například i epidemiologa Rastislava Maďara nebo evolučního biologa Jaroslava Flegra, kteří se k epidemii nemoci covid-19 a protiepidemickým opatřením opakovaně veřejně vyjadřují. Protestující také provolávali: "Zrádci národa patří do vězení".

Organizátoři oznamovali, že protestní pochod povede i kolem budov Úřadu vlády ČR nebo Parlamentu. Zákon o právu shromažďovacím podobné akce u Parlamentu zakazuje. Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana kvůli rozporu se zákonem a také proto, že pořadatelé demonstrace nezaslali městu informaci o konání protestu včas, magistrát oznámení akce nepřijal. "Důvod pro přijetí v kratší lhůtě jsme neshledali, a to zejména kvůli tomu, že má průvod vést místy, kde je to zakázáno," uvedl mluvčí. Účastníci protestu se tak nakonec vydali jinou trasou a následně při pochodu kolem magistrátu kritizovali za nepřijetí oznámení akce primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Hofman také sdělil, že pořadatelé se uspořádáním shromáždění i přes to, že nebylo řádně oznámené, dopustili přestupku, za který hrozí pokuta až 30.000 korun. "Podle zákona se však nejedná o důvod k rozpuštění shromáždění, jen svolavatel bude následně oznámen do správního řízení," vysvětlil.

Hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES uspořádalo demonstraci kvůli opatřením proti covidu-19 už minulý týden ve státní svátek 17. listopadu. Tehdy se na Staroměstském náměstí v Praze sešlo podle odhadu policie kolem 10.000 lidí. Účastníci demonstrace neměli roušky a nedodržovali žádné rozestupy. Policisté je opakovaně vyzvali, aby dodržovali platná protiepidemická opatření.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď