V Praze odhalili instalaci nejmladší zavražděné oběti heydrichiády

foto Instalace Dívka s kolem na památku nejmladší zavražděné oběti německého teroru během druhé světové války, čtrnáctileté Jindřišky Novákové, byla odhalena 4. září před ZŠ B. Hrabala v Praze.

Praha - V Praze odhalili uměleckou instalaci Dívka s kolem na památku nejmladší zavražděné oběti německého teroru po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Stala se jí čtrnáctiletá Jindřiška Nováková, když odklidila kolo, na kterém prchal jeden ze strůjců atentátu Jan Kubiš. Po jejím dopadení ji nacisté deportovali do koncentračního tábora Mathausen, kde zemřela 24. října. Instalaci od Lukáše Wagnera umístili v objektu Základní škola Bohumila Hrabala v Libni, kam dívka chodila.

Fotogalerie

Dílo se skládá z mnoha obručí, mezi kterými jsou nataženy dráty, takže každá zvlášť připomíná cyklistická kola. Spolu jsou spojeny tak, aby vytvářely kouli. Na vrcholu sedí železný obrys dívky s rukou nataženou k nebesům. Na nádvoří bude i s hracími prvky natrvalo. Celý projekt včetně hracích prvků pro děti vyšel na dva miliony korun.

"Dílo představuje kontrast mezi statečností čtrnáctileté dívky a zrůdným násilím německých fašistů," uvedl uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Oficiální odhalení se uskutečnilo v rámci Libeňských slavností. Jejich součástí se staly i Libeňské slavnosti Libeňském zámečku s hudebními či tanečními vystoupení nebo ukázkami tradičních řemesel. V rámci slavnostní akce vystoupilo Foestrovo komorní pěvecké sdružení a děti ze školy Na Korábě.

Praha 8 si letos připomněla 80. výročí atentátu československých parašutistů na Heydricha 27. května rekonstrukcí útoku. Uskutečnila se v zatáčce u Památníku Anthropoid v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny, kde se také konal vzpomínkový akt a slavnostní přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení a historické vojenské techniky. Součástí akce byla také premiéra filmu režiséra Olivera Maliny-Morgensterna Příběhy vlastenců.

Nelítostnému nacistovi a spoluautorovi takzvaného konečného řešení židovské otázky Heydrichovi se osudnou stala silnice pod Vychovatelnou v Libni, kudy téměř každý den projížděl. Heydrich útok přežil, ale nečistoty zanesené do ran vedly k sepsi. Zemřel o pár dní později 4. června 1942. Nacisté v odvetě vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili mnoho odbojářů a lidí, kteří jim pomáhali. Kubiš s Gabčíkem a dalšími spolubojovníky zemřeli 18. června po boji, když se odmítli vzdát a opustit vyzrazený úkryt v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje v Praze.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď