V Praze je k vidění původní vesmírná technika i model stanice Mir

foto Putovní výstava Cosmos Discovery byla 8. ledna 2020 otevřena v Praze. Na snímku jsou modely sovětského měsíčního vozidla Lunochod (vlevo) a sovětské sondy Luna.

Praha - Originální trysky rakety Saturn V a lodi Apollo, prototyp kosmické lodi Sojuz či původní skafandry jsou od dneška k vidění na Výstavišti v pražských Holešovicích. Na výstavě Cosmos Discovery je přes 200 originálních exponátů z historie i současnosti kosmických letů i modely techniky spjaté s milníky letů do kosmu. Výstava, která se předloni konala už v Brně, potrvá do 24. května.

Fotogalerie

Podle šéfa pořadatelské agentury JVS Group Viliama Ďuriše na pražské výstavě přibyly především dvě nové sekce. První se věnuje plánům na osídlení Marsu, druhá je interaktivní Cosmocamp, který lidem přiblíží výcvik astronautů. S pomocí virtuální reality v něm například "nahlédnou" na kosmickou misi, odvážnější se mohou nechat roztočit na gyroskopu.

Expozice návštěvníky seznamuje s historií kosmonautiky od úplných počátků. Vedle profilů prvních zvířat a lidí v kosmu si prohlédnou například kombinézy amerických testovacích pilotů i sovětských letců. K vidění je také přístrojová deska sovětských lodí Vostok a Voschod, model kosmické lodi Mercury či skafandry astronautů z druhého amerického programu pilotovaných letů Gemini, jehož cílem byl nácvik operací nutných pro úspěšné přistání na Měsíci.

Právě sekce věnovaná programu Apollo a dobývání Měsíce tvoří ústřední část expozice. Vedle zmíněných trysek Saturnu V a lodi Apollo představuje i modely amerických a sovětských lunárních vozítek - Saturnu V, velitelské kabiny Apolla, ale i původní část skafandru astronauta Jima Lovella z letu Apollo 13, který měl české kořeny. Smutnou kapitolu programu Apollo pak připomíná přilba navržená pro posádku letu Apollo 1, která zahynula v lednu 1967 při zkoušce na startovací rampě.

Československo na výstavě zastupuje prototyp družice Magion 2 vypuštěné na podzim 1989 let či část výbavy prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka. Mezi nejrozsáhlejší exponáty pak patří model ruské orbitální stanice Mir a díky modelům si návštěvníci projdou i kokpit raketoplánu Columbia nebo řídící středisko v Houstonu.

Výstava se poprvé konala v roce 2016 v Bratislavě. Podle organizátorů by do Prahy, v rámci doprovodného programu výstavy, měli dorazit i někteří astronauti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď