V Praze dnes vyhlásí nejlepší počiny českých muzeí

foto Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou 19. května znovu otevřelo Památník sklářství v objektu čp. 52 zvaném Liščí bouda ve sklářské osadě Kristiánov u Bedřichova a zpřístupnilo tam také naučnou stezku Cestou jizerskohorských sklářů.

Praha - V Obecním domě dnes budou vyhlášeny nejlepší výstavy českých muzeí. Pořadatelé také vybrali nejlepší knihu vydanou některou muzejní institucí i nejlepší muzejní počin, kam patří třeba rekonstrukce historických objektů. Do 16. ročníku národní soutěže muzeí Gloria musaealis se přihlásilo 62 muzeí a galerií s rekordním počtem 99 soutěžních projektů.

Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2017 se 43 přihlášenými projekty, následovaná 41 projekty soutěžícími v kategorii Muzejní publikace roku 2017, do kategorie Muzejní počin roku 2017 se pak přihlásilo 15 projektů.

Po téměř dvou letech dokončila Národní galerie v Praze projekt revitalizace své nejstarší budovy - Kláštera sv. Anežky České. Zahrady kláštera ožívají novým mobiliářem a téměř dvěma desítkami sochařských děl současných autorů. Na snímku z 25. října je pohled do zahrady Za svatyněmi. Je mezi nimi rekonstrukce roubenky v Kristiánově v Jizerských horách, kterou spravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Jedná se o jediné dochované stavení kdysi významné sklářské osady Kristiánov. Národní galerie v Praze přihlásila revitalizaci areálu kláštera sv. Anežky. Čtyři desítky přihlášených má kategorie muzejní publikace roku, které většinou jsou doprovodnými knihami či katalogy k přihlášeným výstavám.

Mezi výstavami a expozicemi mají po dvou nominacích Muzeum hlavního města Prahy, Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum, Muzeum a galerie v Prostějově, Muzeum města Ústí nad Labem, Muzeum Novojičínska a Oblastní galerie Liberec.

Přihlášené jsou instituce napříč republikou, Moravská galerie v Brně třeba nominovala úspěšnou výstavu Kmeny 90 reflektující fenomén alternativní kultury 90. let, Vlastivědné muzeum v Olomouci výstavu Milování v přírodě: Průvodce intimním životem zvířat, Národní technické muzeum expozici Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně nebo Muzeum města Ústí nad Labem výstavu Středověké Ústí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď