V Portoriku je po hurikánu Fiona většina odběratelů bez vody

foto Ilustrační foto - Hurikán Fiona. Na snímku muž na zatopené silnici v Cayey de Muesas v centrálním Portoriku 18. září 2022.

Portoriko/Santo Domingo - V Portoriku po úderu hurikánu Fiona zůstává většina odběratelů bez vody. Další milion lidí je pak bez elektřiny. Hurikán na ostrově nepřímo způsobil dvě oběti, uvedla dnes agentura EFE. Fiona dnes udeřila na Dominikánskou republiku, kde úřady obyvatele varovaly před silnými dešti a větrem.

Hurikán první a nejslabší kategorie udeřil na Portoriko v neděli a v některých částech ostrova spadlo přes 500 milimetrů srážek na metr čtvereční. Hladina některých toků na ostrově podle úřadů dosáhla "historických hodnot".

"Škody, které zaznamenáváme, jsou katastrofické," uvedl guvernér ostrova Pedro Pierluisi. Podle stanice CNN více než milion lidí na ostrově, který má tři miliony obyvatel, zůstává dnes bez proudu. Podle Pierluisiho obnova dodávek může trvat několik dní. Přes dvě třetiny odběrných míst jsou také bez vody. Záchranáři zasahovali na mnoha místech na ostrově a pomohli zhruba 1000 lidí se dostat do bezpečí.

Na ostrově jeden muž zemřel, když se kvůli výpadku proudu snažil nastartovat dieselagregát. Další se pak utopil v rozvodněné řece, uvedla agentura EFE.

Svou účast obyvatelům ostrova vyjádřil americký prezident Joe Biden. Některé americké státy začaly posílat do Portorika pomoc.

Hurikán Fiona dnes ráno místního času udeřil v Dominikánské republice, kde úřady vydaly varování před silnými srážkami, povodněmi, bleskovými záplavami a sesuvy půdy. Kvůli živlu muselo podle místních úřadů opustit své domovy na 800 lidí a 11.500 odběratelů je bez proudu, uvedla agentura EFE. Podle stanice CNN je bez dodávek vody zhruba milion lidí, což je každý desátý obyvatel tohoto karibského státu. Úřady zatím nedokázaly vyčíslit, kolik lidí zůstalo bez proudu.

Meteorologové očekávají, že hurikán zesílí na druhou kategorii a přesune se do otevřeného oceánu. Během úterý by se měl přiblížit k ostrovům Turks a Caicos a pak k Bahamám.

Na Portoriko Fiona udeřila pět let po zničujícím hurikánu Maria, který dosáhl nejvyššího, pátého stupně. Bouře zavinila smrt téměř 3000 lidí a způsobila škody v hodnotě 100 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Více než 3000 domů zůstává i po tolika letech stále bez střechy a místo ní má jen plachtu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď