Část dětí se vrátila do škol, zbytek se dál učí doma

foto Žáci první třidy se 25. května 2020 opět učili na Základní škole Komenského ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Školy se po dvouapůlměsíční přestávce způsobené pandemií koronaviru otevřely pro žáky prvního stupně. Docházka bude až do konce školního roku dobrovolná.

Praha - Do základních škol se dnes ráno po dvou a půl měsících vrátila část žáků prvního stupně. Docházka je až do konce školního roku dobrovolná a provází ji řada hygienických opatření. Zbytek školáků, který zůstal doma, což je podle odhadů v celostátním průměru zhruba polovina, učitelé dál vzdělávají na dálku. Na 1. stupeň ZŠ se podle odhadů MŠMT vrátilo až 60 procent mladších žáků. Problémy s fungováním škol dnes úřad ani školské spolky nezaznamenaly.

 Větší školy rozdělily ranní nástup do několika časových vln, aby se před budovou i v ní najednou pohybovalo méně lidí. Před vstupem někde učitelé měřili příchozím dětem teplotu a vybírali čestné prohlášení, že žáci nemají příznaky nemoci covid-19. Zvláštní pravidla mají přestávky, stravování či odpolední pobyt.

Podle zpravodajů ČTK hodně dětí neskrývalo radost, že konečně vidí spolužáky i učitele. Někteří ale měli obavy, zda se v maximálně 15členných skupinách setkají se svými kamarády ze třídy.

Do lavic základních škol v Plzeňském kraji se vrátilo něco přes 40 procent žáků prvního stupně. Do Masarykovy školy v Plzni přišla stovka dětí z 230 všech prvňáků až páťáků, zaplnily osm tříd ve skupinách do 15 dětí. "Učitelé začnou první týden pomalu a budou zjišťovat, co děti doma udělaly," řekl ČTK ředitel Antonín Herrmann. Poté se začnou učit podle rozvrhů. Nosnými předměty budou matematika, český jazyk a angličtina.

"Hrozně se těším na kamarádky, i když ty největší zůstaly doma. A mamka už byla taky ráda, že jdu do školy," řekla ČTK Anička ze čtvrté třídy. Nejsložitější jsou podle ředitelů přesuny dětí po školách, protože se nesmějí potkávat na chodbě a ve společných prostorách. Mají proto minutové itineráře včetně přestávek na záchod.

Za přísných pravidel se vracely do škol i děti v Přerově. Na Základní škole Velká Dlážka nástup dětí rozdělili časově. Na žáky před školami čekali jejich učitelé a děti si poté společně odvedli do tříd. Tam ode dneška každý usedne ve své lavici. Školáci se na návrat moc těšili, zjevné to bylo i při vítání před školou.

Děti v ZŠ Drtinova v Praze 5 či jejich rodiče museli u vchodu do budovy odevzdat čestné prohlášení, že žáci nevykazují příznaky onemocnění covid-19, a ukázat náhradní roušku. Přestože všichni rodiče obdrželi instrukce dopředu e-mailem, první den panoval před školou mírný zmatek. Většina dětí se už do školy těšila. Do školy nastupují ve dvou vlnách, do šaten nechodí a rovnou míří do tříd.

Také žáci prvního stupně 1. základní školy v Sokolově šli dnes ráno do školy postupně. Napířklad dvanáctiletá žákyně páté třídy měla být před školou v 8:40, kde si ji se spolužáky vyzvedla učitelka. Bude ve třídě společně s žáky ze čtvrté a páté třídy a bude mít svojí třídní učitelku. Připravila si sebou tři roušky, sáček na ně, jednorázové kapesníky a vlhčené ubrousky. "Učitelka nám napsala, že si máme přinést úkoly, které jsme vypracovali doma," řekla Jana z 5. B.

Děti ze Základní školy Závodu míru v Pardubicích ráno přicházely ve dvou skupinách, jedna dorazila čtvrt hodiny před osmou, druhá o 15 minut později. Každá šla svým vlastním vchodem. Na prvním stupni je 312 žáků, do lavic se jich vrátilo 180. Potom, co usedly do lavic, uklízečky hned vytíraly chodby a dezinfikovaly kliky a jiná kontaktní místa. "I hřiště na přestávky máme rozdělené na sektory, aby děti nebyly všechny najednou u sebe," řekl ČTK zástupkyně ředitelky Marta Škodová.

 Školy se zavřely v březnu poté, co stát vyhlásil kvůli novému typu koronaviru nouzový stav a zavedl bezprecentení omezení kvůli šíření nemoci covid-19. Poté, co je nemoc na ústupu, stát postupně opatření uvolňuje. Do školy se už před 14 dny mohli vrátit žáci a studenti posledních ročníků.

Do ZŠ dle MŠMT přišlo až 60 procent žáků 1. stupně, potíže nebyly

Na první stupeň základních škol se dnes podle odhadů ministerstva školství vrátilo až 60 procent mladších žáků. Přesný počet přihlášených k dobrovolné docházce do konce školního roku úřad nezná. Do škol se podle něj nevrátili všude ani všichni pedagogové. Dle informací úřadu školy nemají zásadní problémy se zajištěním svého provozu podle hygienických doporučení proti koronaviru. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Žádné větší problémy nezaznamenali ani zástupci školských spolků a Asociace ředitelů základních škol.

Podle ministerstva nemají ředitelé povinnost hlásit úřadu počet žáků, kteří do škol nastoupili. Přesná čísla proto nejsou k dispozici. "Podle odhadu nicméně nastoupilo k dnešnímu dni - 25. květnu - 40 procent až 60 procent žáků 1. stupně ZŠ," uvedla Lednová. Podle ní ve všech školách určitě nenastoupili ani všichni pedagogové. To ani nebylo smyslem možnosti dobrovolné přítomnosti dětí na prvním stupni, řekla. Nadále podle ní funguje výuka na dálku, takže pedagogové vyučují převážně dálkově. Ministerstvo podle ní s touto situací počítalo. Školní skupiny proto mohou vést místo učitelů i asistenti pedagoga nebo vychovatelé, dodala Lednová.

Dle dostupných informací podle ní školy nemají větší problémy s fungováním v souladu s hygienickými doporučeními ministerstva a epidemiologů. "Zvládají jak vytváření homogenních skupin, tak rozestupy, a podle svých možností také organizaci výuky nebo školního stravování," uvedla. Hygienické pomůcky či dezinfekci si podle mluvčí školy zajišťují ve spolupráci se svými zřizovateli, tak jako při běžném provozu. Ministerstvo podle ní věří, že se ředitelé a učitelé s nastavenými pravidly vypořádají. "Při jejich tvorbě pro nás byla primární proveditelnost a možnost přizpůsobení konkrétním podmínkám dané školy," dodala.

Žádné informace o zásadních problémech ve školách dosud nezaznamenali ani zástupci školských asociací a spolků. Například podle na předsedy spolku Pedagogická komora Radka Sárköziho se žáci a jejich učitelé radují, že se mohou po dlouhé době zase vidět osobně. Náročná podle něj pro školy byla hlavně příprava na návrat dětí, kdy školy malovaly značky pro dvoumetrové rozestupy, plánovaly přesun na oběd tak, aby se skupiny děti nepotkávaly nebo vymýšlely organizaci příchodu dětí do budovy. "Nejtěžší bylo vytvoření patnáctičlenných skupin v případech, kdy se přihlásilo více než 15 žáků ze třídy a rozhodovalo se, kdo nebude moci zůstat se svojí třídní učitelkou," řekl dnes na dotaz ČTK.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý uvedl, že mu přišly zprávy z 30 škol a nemá od nich jediný negativní ohlas. Podíl dětí, které přišly, se podle něj v těchto školách pohybuje mezi 11 procenty a 69 procenty žáků prvního stupně. O žádných velkých potížích neobdržela informace ani předsedkyně spolku Učitelská platforma Petra Mazancová.

V ČR je dle údajů ministerstva zhruba 563.000 žáků prvního stupně, na kterém v 4176 ZŠ učí kolem 41.000 pedagogů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 18. května 2021

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď