V pondělí přibylo 259 nakažených, jejich počet přesáhl 22.000

foto Zdravotnice ukládá do sáčku zkumavku se vzorkem k otestování na nemoc covid-19 14. srpna 2020 v areálu Fakultní nemocnice Brno.

Praha - V Česku pondělí přibylo 259 potvrzených případů nákazy koronavirem. Počet nakažených od začátku epidemie tak přesáhl hranici 22.000. Za dnešek zatím testy nákazu potvrdily u 233 lidí. Laboratoře v zemi dosud nemoc covid-19 odhalily u 22.414 lidí. Zhruba tři čtvrtiny z nich se vyléčily. V pondělí přibylo jedno úmrtí člověka s koronavirem a dnes také jedno. Celkem zemřelo od začátku epidemie 416 lidí s covidem-19. Aktuálně tak v republice nemocí covid-19 trpí 5348 lidí, nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

U většiny lidí má nemoc mírný průběh. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na facebooku uvedl, že s covidem-19 je v nemocnici 119 lidí, z nich 24 potřebuje intenzivní péči. Ministerstvo zatím aktuálnější údaje nezveřejnilo.

Nejhorší je v posledních dnech situace na Kolínsku, kde přibylo za uplynulý týden téměř 43 nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Následuje Praha s 37 případy a Žďársko a Příbramsko shodně se zhruba 32 případy nákazy na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní.

Počet nakažených v zemi nyní roste o 1000 za čtyři až pět dní, tedy přibližně stejně jako na jaře. V pátek bylo zaznamenáno 505 nově nakažených, což byl největší denní nárůst od začátku epidemie covidu-19 v Česku.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek dnes novinářům řekl, že situace je navzdory vysokému počtu nových případů relativně klidná. "Počty nově diagnostikovaných denně jsou odvozené od velkého množství testů, které děláme. Tito lidé jsou v izolaci, takže nemoc dál nešíří. Byli včas odchycení, byli dáni do izolace, vytrasováni a nemoc se nešíří," uvedl.

V posledních týdnech ale postupně rostly nejen počty nakažených, ale i podíly odhalených případů nákazy na množství provedených testů. V neděli podíl dosáhl 6,1 procenta, což bylo nejvíce za poslední čtyři týdny. V pondělí podíl klesl na 3,79 procenta, což je ale stále více, než činila většina podílů odhalených případů na počtu testů v posledních týdnech.

Zářijový návrat dětí a studentů do škol a lidí z dovolených by mohl podle epidemiologů situaci s koronavirem zhoršit. Od září proto bude povinné zakrývání nosu a úst v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních akcích od stovky účastníků a u říjnových krajských a senátních voleb.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď