V Pomezí nad Ohří vzniká testovací místo pro pendlery

foto Hasiči staví 24. ledna 2021 nové testovací místo na covid-19 pro pendlery na hraničním přechodu s Německem v Pomezí nad Ohří na Chebsku. Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a pro cesty z Česka do Německa vstoupila v platnost od tohoto dne zpřísněná opatření.

Pomezí nad Ohří (Chebsko) - V Pomezí nad Ohří na Chebsku začal dnes Karlovarský kraj stavět testovací místo pro pendlery. Fungovat by mělo od pondělních 4:00. Dnes se na tom dohodli zástupci Karlovarského kraje a záchranného systému. Reagují tak na zpřísnění podmínek pro pendlery na bavorské i saské straně hranice, kdy bude vyžadováno opakované testování pracovníků přijíždějících ze zahraničí. Testovací místa pro pendlery by měla vzniknout i na přechodech v Železné Rudě na Klatovsku a Strážném na Prachaticku, uvedl dnes na facebooku premiér Andrej Babiš (ANO). Zřejmě podle něj budou fungovat v gesci státu, protože antigenní testy nejsou finančně zajímavé pro soukromé firmy.

Fotogalerie

Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření pro cesty z Česka do Německa vstoupila v platnost ode dneška.

"Mobilní odběrové místo (v Pomezí) vznikne v prostoru bývalé celnice na odstavném parkovišti za čerpací stanicí ARMEX Oil v Pomezí nad Ohří. Bude v provozu od pondělí 25. ledna 4:00 ráno. Jeho provoz zajistí hasiči a další pracovníci, kterých bude na místě celkem 14," uvedl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

Půjde o takzvaný systém drive-in, lidé tedy přijedou autem, u prvního stanu vyřídí nezbytnou administrativu, u druhého stanu absolvují antigenní testování provedené zdarma. Poté na parkovací ploše počkají na výsledek. "Snažíme se tak pendlerům vyjít vstříc a pomoci s pořízením testu. Děkujeme zároveň všem, kteří se podílejí na tomto operativním řešení, i městu Cheb, které o víkendu zajistilo společně s hasiči horký čaj pro pendlery čekající na hranicích na odběry," uvedl Kulhánek.

Hejtman ČTK řekl, že kromě zřízení testovacího místa na hranicích chce kraj posílit i testovací místo v chebské nemocnici tak, aby si pendleři mohli nechat provést antigenní testy i během dne, nejen při cestě do zaměstnání do Německa.

"Opakovaně jsem kontaktoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), kteří by mohli s bavorskou vládou jednat o zmírnění opatření směrem k pendlerům a o dalším navýšení testovacích kapacit v Bavorsku. Věřím, že se snad situace uklidní, protože teď je pro lidi čekající na hranicích na testy hodně nepříjemná," doplnil Kulhánek. Babiš dnes uvedl, že o situaci bude jednat v pondělí telefonicky se svým bavorským protějškem Markusem Söderem.

Už o víkendu se tvořily na hranicích s Německem v Pomezí několikasetmetrové fronty pendlerů, kteří se nechávali testovat na německé straně hranice. Nové testovací místo by mělo sloužit podle Kulhánka zejména lidem, kteří do Německa jezdí za prací každý den a nezůstávají tam přes týden.

Podle informací z bavorské strany dnes mimořádně otevřeli ve Waldsassenu odběrové místo, které jinak bývalo v neděli zavřené. Provádějí zde PCR testy s výsledkem v pondělí 25. ledna. Toto odběrové místo tam také v pondělí otevřou už v 6:00.

Přeshraniční pracovníci nově musí při cestě do Bavorska předkládat každé dva dny nový negativní test ne starší 48 hodin. Ti, kteří míří do Saska, budou muset mít dva testy týdně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 4. března 2021

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď