V Polsku rehabilitují kontroverzní odbojovou jednotku

foto Polští státní představitelé se 11. srpna 2019 připojili k válečným veteránům, aby uctili kontroverzní jednotku polského odboje z konce druhé světové války, Svatokřížskou brigádu.

Varšava - Polští státní představitelé se v neděli připojili k válečným veteránům, aby uctili kontroverzní jednotku polského odboje z konce druhé světové války, Svatokřížskou brigádu. Ta je považována za jediné polské uskupení kolaborující s nacisty, údajně kvůli boji proti komunismu. Na útěku před Rudou armádou se brigáda také stala jedinou polskou partyzánskou jednotkou, která osvobodila koncentrační tábor v zahraničí, Holýšov v Čechách, kterým prošla asi tisícovka žen.

Patronát nad oslavami 75. výročí vzniku brigády, které začaly ve Varšavě mší, přijal prezident Andrzej Duda. To spolu s přítomností zástupců vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) podle agentury AP ukázalo, že se nynější vláda rozhodla rehabilitovat partyzánské jednotky, které bojovaly jak proti Němcům, tak i Sovětům a které oslavuje krajní pravice. Právě pravicové voliče se PiS takto snaží oslovit před říjnovými parlamentními volbami, poznamenala AP. Připomněla současně, že za války v okupovaném Polsku operovala velká podzemní Zemská armáda, která byla podřízena polské exilové vládě a která nikdy nekolaborovala s Němci.

Oficiální rehabilitaci Svatokřížské brigády zahájil premiér Mateusz Morawiecki loni v únoru návštěvou hrobů v Mnichově. Téhož dne na tiskové konferenci prohlásil, že existovali "židovští spolupachatelé" holokaustu.

Nedělní oslavy kritizovali potomci důstojníků Zemské armády. "Naši otcové bojovali proti nacistům, protože chápali, že je to jejich povinnost vůči vlasti. Nedokázali si představit jakoukoliv spolupráci s okupanty," napsali prezidentovi Dudovi v otevřeném dopise. Připomněli, že vojáci z nyní oslavované brigády zabíjeli i Židy a polské krajany, a to nejen komunisty.

Polský hlavní rabín odmítl pozvánku na oslavy jako "osobní urážku" a "urážku všech obyvatel Polska zabitých v bojích proti Němcům".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď