V Polsku přistály americké bitevní vrtulníky jako posila pro východ NATO

foto Ilustrační foto - Americký vrtulník AH-64 Apache (na snímku z 9. září 2016).

Varšava - V Polsku dnes večer přistály americké bitevní vrtulníky AH-64 Apache, ohlásil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Dodal, že jde o další posilu spojencům, kteří nyní stojí "tváří v tvář vyostřujícímu se agresivnímu počínání Ruska".

Dvanáct vrtulníků, které dosedly na základně u obce Powidz v centrální části Polska, Američané přesunuli z Řecka, uvedla televize TVN 24. Připomněla, že další dvě desítky amerických bitevních helikoptér se přesouvají do Pobaltí z Německa. Východní křídlo Severoatlantické aliance má posílit také osm stíhaček F-35. Do Lotyšska se tento týden přepraví přibližně 800 amerických vojáků ze základny v Itálii.

Vyslání posil do Pobaltí a dalších míst v Evropě v úterý avizoval americký prezident Joe Biden jako jednoznačný signál, že USA spolu se spojenci budou bránit celé území členských států NATO a dodrží své spojenecké závazky. Předpověděl, že vstup ruských vojsk do separatistických republik na východě Ukrajiny je jen předehrou k mnohem většímu ruskému útoku proti sousední zemi. Rusko mají od invaze odradit západní sankce, Moskva ale dala znovu najevo, že tyto sankce nezmění ruskou politiku ani neovlivní odhodlání prosadit ruské zájmy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď