V Pohořelicích odhalili pětimetrovou sochu kapra

foto Na novém kruhovém objezdu v centru Pohořelic na Brněnsku odhalili 13. prosince 2020 sochu kapra. Město patří k centrům chovu ryb v Česku. Na snímku autor sochy Pavel Valášek.

Pohořelice (Brněnsko) - Zhruba pětimetrovou sochu kapra slavnostně odhalili na novém kruhovém objezdu v Pohořelicích na Brněnsku. Hlava kapra je z kamenného bloku, tělo a ploutve z nerezu. Kruhový objezd začne řidičům sloužit v pondělí, uvedl starosta města Miroslav Novák. Město patří k centrům chovu ryb v Česku.

Zhruba v pětitisícových Pohořelicích podle starosty není tradicí vinařství či něco jiného, ale právě rybníkářství. Město se tak ve spolupráci s firmou Rybnikářství Pohořelice domluvilo, že novou okružní křižovatku ulic Znojemská, Vídeňská, Sportovní a Komenského ozdobí právě monument kapra jakožto symbol města.

Plastika má 2,6 metru na výšku, dva metry na šířku a 5,5 metru na délku. Vznikala od jara 2020 v nedalekých Přibicích, autorem je umělecký kovář Pavel Valášek. "Kamenná hlava, kterou tvoří jeden kamenný blok, má asi dvě tuny, zbytek asi tunu. Kapr se vyráběl zhruba čtyři měsíce, je vyrobený z nerezové oceli, šupiny jsou ze stejného kamene jako ta hlava," uvedl Valášek. Doplnil, že kapr je v pozici, že by měl vypadat jako přirozeně plující po dně rybníku nebo jezera. Kamenný násep, na kterém je umístěný, pak tvoří pomyslné dno rybníku.

Socha stála asi 750.000 korun. Podle starosty na monumentu v budoucnu přibudou ještě samostatná písmena dávající slova Pohořelický kapr.

Oválná okružní křižovatka vznikla v místě pro řidiče méně přehledné, nicméně významné dvojkřižovatky. Lokalita je totiž v podstatě křížením cest směrem na Brno, Znojmo a Mikulov. Se stavbou za 37 milionů korun se začalo letos v červenci, pro silniční dopravu už je hotovo, pro pěší bude na jaře 2021.

Pohořelický kapr získal v roce 2007 evropskou ochrannou známku původu. Ředitel společnosti Roman Osička ČTK už dříve řekl, že se chráněné označení původu pozitivně podepsalo na vnímání hlavního produktu firmy. Ještě před vstupem do EU bylo označení Pohořelický kapr registrované u Úřadu pro průmyslové vlastnictví.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď