V Plzni začaly Slavnosti svobody, většina programu je virtuální

foto V Plzni začaly 6. května 2021 čtyřdenní Slavnosti svobody jako připomínka 76. výročí osvobození města americkou armádou. Vzhledem k protiepidemickým opatřením nahradí tradiční program v ulicích města on-line vysílání studia z Měšťanské besedy.

Plzeň - V Plzni začaly Slavnosti svobody, každoročně zřejmě největší oslavy konce druhé světové války v České republice. I letos oslavy osvobození města americkou armádou narušila pandemie koronaviru, kvůli níž se většina programu přesunula do virtuálního prostředí. Přesto se navečer konal v komornější podobě pietní akt u památníku Díky, Ameriko!, letos živě přenášený na internet. Setkání připomínající osvobození Plzně přesně před 76 lety se odehrálo jen s několika řečníky, bez přítomnosti amerických a belgických veteránů i bez diváků. Zástupci města, kraje, ambasád, Parlamentu a dalších institucí k pomníku o proslovech položili věnce a květiny.

Fotogalerie

V proslovech zazněla především slova vděčnosti za osvobození města, ale také důrazný apel na to, aby si lidé uvědomovali, že za svobodu je třeba stále bojovat. "Je mi hluboce líto, že ani letos nemůžeme kvůli pandemii osobně přivítat ty, kteří se zasloužili o osvobození města. Běh času je bohužel neúprosný, čím více se vzdalujeme od oněch nádherných okamžiků, od doby kdy k nám přišla svoboda, tím víc se tenčí počet žijících pamětníků. Těch, kteří nás svou statečností zbavili dusivého a krutého sevření nacistické okupace," řekl primátor Plzně Martin Baxa (ODS). Zdůraznil, že Slavnosti svobody, které se poprvé spontánně uskutečnily v roce 1990, byly, jsou a budou oslavou obyčejných lidí, kteří na konci války přinesli svobodu, a uznáním jejich statečnosti, utrpení a hrdinství. Zejména nyní, kdy je ČR podle Baxy opakovaně vystavována atakům režimů, které svobodu popírají, je třeba důrazně se přihlásit k spojenectví se Západem, nikoli s Východem.

I předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zdůraznil kromě vděčnosti vojákům, kteří se na jaře 1945 podíleli na osvobození Československa, nutnosti připomínat a posilovat euroatlantické vazby Česka. "Je naší povinností nejen vůči našim osvoboditelům, ale i vůči nám samým, vůči Tomáši Garriguovi Masarykovi, Václavu Havlovi, vůči našim dětem a vnukům, abychom připomínali, že pokud chceme být svobodní, nezávislí a suverénní, musíme držet euroatlantickou vazbu a musíme umět těm, co se o naši svobodu zasloužili, poděkovat," řekl Vystrčil.

Zástupkyně velvyslance USA v ČR Jennifer Bachusová zmínila, že Američané jsou nesmírně vděční za trvalou připomínku jejich role při osvobozování ČR. Vojáci, kteří v roce 1945 osvobozovali Evropu a také jihozápad Čech položili podle ní základ míru, bezpečnosti a prosperity, v nichž dodnes žijeme. "Nikdy nesmíme ztratit ze zřetele základní principy, za které tato generace bojovala - svoboda, bezpečnost, demokracie, lidská práva, právní stát. Je naší povinností ctít jejich oběť a bránit tyto zásady," uvedla Bachusová.

Rovněž hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) kromě díků zmínila, že stejně jako v minulosti, "musíme být v přítomnosti i budoucnosti aktivní a čelit zlu v jakékoliv podobě - terorismu, kmenového, rasového, národnostního či náboženského fanatismu."Buďme hrdí na samotnou podstatu spojenectví s našimi partnery. Nezpochybňujme, kam patříme. Nedopusťme, aby zlo otrávilo mysl lidí, a mějme na paměti, že svoboda a demokracie nejsou bez našeho přičinění navěky," vyzvala Mauritzová.

Slavnosti nabízejí ode dneška až do neděle denně několikahodinové vysílání on-line studia s rozhovory, vzpomínkami, reportážemi, dokumenty či hudbou. Ve městě nebudou vojenské kempy, ale pouze několik vystavených kusů techniky včetně legendárního amerického tanku Sherman nebo modelu britské stíhačky Spitfire. Každoroční přehlídku historické vojenské techniky kvůli zákazu shromažďování většího množství lidí nahradí letos letecká přehlídka. Nad celým městem přeletí v neděli historické letouny i moderní stroje české armády.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď