V Plzni začal 32. ročník přehlídky českých filmů Finále

foto Zleva jsou ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová a moderátoři Jan Cina a Petr Vančura na archivním snímku z filmového festivalu českých a slovenských filmů Finále.

Plzeň - V plzeňské Měšťanské besedě dnes začal 32. ročník Finále, přehlídky českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných snímků, dokumentů i televizních a internetových projektů. Zahájilo ho promítání dokumentu Cesta jako žádná ze sta o dvou mladých mužích, kteří se vydali na výpravu po stopách euroasijské cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda z let 1959 až 1964. Festival potrvá na pěti místech v Plzni do úterý 16. dubna.

Finále letos nabídne 124 projekcí. Soutěžit o Zlatého ledňáčka jich bude 35 v pěti kategoriích, například filmy Všechno bude, Hastrman, Jan Palach, Toman, televizní seriály Dabing Street, Most! a Redl, mezi dokumenty budou Svědkové Putinovi, King State nebo Cirkus Rwanda. Některé projekce byly vyprodány hned na začátku prodeje, organizátoři museli už před zahájením festivalu přidávat řadu představení.

Filmy budou už druhým rokem hodnotit mezinárodní poroty filmových profesionálů. Přehlídku loni navštívilo rekordních 13.500 diváků. "Slavíme český film a máme co slavit. Už víme, že s námi bude slavit dvakrát více diváků než loni," řekla dnes ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. Primátor Martin Baxa požádal diváky o velký potlesk do Zlína pro plzeňského rodáka, cestovatele, dobrodruha a filmaře Miroslava Zikmunda, který v únoru oslavil 100. narozeniny.

Finále Plzeň se zaměřuje na pozoruhodné filmové, televizní a internetové počiny z uplynulého roku nebo filmy v premiéře či předpremiéře. Nově jsou v soutěži zahrnuty snímky, které vznikly v mezinárodních koprodukcích s Polskem, Slovenskem, Lotyšskem, Rumunskem a Ruskem.

Přehlídka uvede 12 premiér či předpremiér. Například bratři Cabanové v premiéře představí svůj experimentální dokument Panovnice o Marii Terezii. V předpremiéře diváci uvidí francouzský historický film Edmond, který se natáčel v plzeňském Velkém divadle se 150členným komparsem. Archivní sekce se věnuje 30 letům od sametové revoluce.

Součástí přehlídky, na niž by mělo letos přijet kolem 900 hostů, budou mimo jiné Industry Days pro domácí i zahraniční filmové profesionály. Do Plzně mají přijet například Ivana Chýlková, Jaromír Hanzlík, Jiří Mádl, Václav Neužil a Václav Marhoul.

"Vstupenky držíme čtyři roky na stejné úrovni, jednorázové vstupné je 80 korun, což je v Plzni i v Česku velmi slušné," řekl ČTK výkonný šéf Petr Veruněk. Při nákupu akreditace vyjde vstupenka na 45 korun.

Rozpočet festivalu je zhruba deset milionů korun, které získal hlavně od Plzně, ministerstva kultury, fondu kinematografie a od kraje.

Průvodci festivalem a moderátory jsou herci Jan Cina a Petr Vančura. Pro pohyb mezi stanovišti Finále mohou návštěvníci využít půjčovnu kol před Besedou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 1:00 22°C

Celá předpověď