V Plzni se dočasně otevřel nejstarší obchodní dům, bývalý Prior

foto V Plzni se 16. dubna 2018 znovu otevřel nejstarší obchodní dům, bývalý Prior. Nový majitel, firma Ameside, ho dočasně pronajal prodejnám Lidl a Hervis.

Plzeň - V Plzni se znovu otevřel nejstarší obchodní dům, bývalý Prior. Nový majitel, firma Ameside, ho dočasně pronajal prodejnám Lidl a Hervis. Slevy obchodníků dnes přilákaly tisíce lidí.

V Plzni se 16. dubna 2018 znovu otevřel nejstarší obchodní dům, bývalý Prior. Nový majitel, firma Ameside, ho dočasně pronajal prodejnám Lidl a Hervis. V suterénu bylo nově vybudováno 800 podpěr kvůli dodržení bezpečné nosnosti podlahy prodejny potravin (na snímku). Obchodní řetězec Tesco loni v červenci starý obchodní dům prodal firmě Ameside, jež je propojená s pražskou developerskou společností Amádeus Real, která chce na sousedním pozemku po zbouraném domě kultury a v okolí postavit multifunkční městskou čtvrť. Z původní investice do obchodního komplexu za 2,5 miliardy Kč, kterou ale Plzeňané před pěti lety odmítli v referendu, sešlo. Město a firma Amádeus Real vedou kvůli této neuskutečněné investici spor.

V přízemí bývalého Prioru se dnes otevřely potraviny Lidl a v prvním patře obchod se sportovními potřebami Hervis, řekl ČTK mediální zástupce Ameside Karel Samec.

V pronájmu tam budou do doby, než se developerovi podaří prosadit přepracovaný projekt multifunkční městské čtvrti vymezené spodní částí Americké ulice, Sirkovou ulicí a Denisovým nábřežím. Na návrzích spolupracuje s architekty Chapman Taylor v souladu s územní studií města, schválené loni na podzim. Obchodní dům z roku 1968 pak zřejmě čeká demolice kvůli chystanému přerodu lokality.

V Plzni se 16. dubna 2018 znovu otevřel nejstarší obchodní dům, bývalý Prior. Na snímku je Tomáš Jícha z Ameside při rozhovoru s novináři ve vyklizeném horním patře bývalého Prioru. "Návrat obchodů určitě pomůže k oživení spodní části Americké ulice a zlepší komfort nákupních služeb na tomto místě, byť dočasně. Vyšli jsme vstříc i obyvatelům, kteří si na lednové veřejné diskusi mimo jiné postěžovali na absenci obchodu s potravinami," uvedl Tomáš Jícha z Ameside. Obchody jsou u křižovatky linek MHD a u vlakového nádraží.

Ostatní prostory čtyřpodlažní budovy, která byla jen částečně modernizována v 90. letech, nebudou využívány, a to i vzhledem k stáří stavby a dodržování bezpečnostních předpisů. "Důvodem není ale nedostatek zájmů jiných obchodů," řekl Samec. V suterénu bylo nově vybudováno 800 podpěr kvůli dodržení bezpečné nosnosti podlahy prodejny potravin. Budova má už jen omezené využití. Celková plocha prodejních, skladovacích, veřejných či technických prostor je asi 10.800 metrů čtverečních.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď