V Plzni bude festival minipivovarů, 42 výrobců nabídne 200 druhů piv

foto Pivo, točené pivo, restaurace, hospoda, výčep, pivní festival - ilustrační foto.

Plzeň - Festival minipivovarů se tento pátek a sobotu odehraje v Pivovarském dvoře v Plzni-Černicích, podle organizátorů je to největší podobná akce v ČR. Kvůli protiepidemickým opatřením jej denně bude moci navštívit nanejvýš 2000 lidí. Své nápoje představí 42 minipivovarů, v běžných letech to bývalo 75. Na 14. ročníku festivalu Slunce ve skle budou z více než poloviny svrchně kvašená piva typů ALE, IPA a stout, zbytek tradiční české ležáky, tedy spodně kvašená piva, řekl ČTK Petr Míč z černického minipivovaru Purkmistr. Akce, která hodnotí nejlepší produkty, které se za rok uvařily, bude letos jen na zahradě pivovaru Purkmistr, který uveřil festivalovou Punk Ipu.

Na loňskou přehlídku, kde se kvůli pandemii mohlo ukázat jen 33 nejmenších výrobců se 160 druhy piv, dorazilo 2000 lidí, čtvrtina proti běžným letům. O akci, která je oficiální prezentací Českomoravského svazu minipivovarů ČR, mají vystavovatelé velký zájem. V ČR je přes 480 minipivovarů, tedy výrobců s ročním výstavem v jednotkách tisíc hektolitrů piva. Podle Míče není nikde na světě tolik nejmenších výrobců na počet obyvatel jako v Česku a čím dál víc experimentují.

"Podle dostupných informací nikdo v ČR ani v Evropě nic takového nedělá, a to zejména letos, kdy se festivaly rozjely až v posledních týdnech," řekl Míč. Konkurenční přehlídky představují vždy piva i ze středních a velkých pivovarů, která v Plzni nejsou.

Podle Petra Krýsla, sládka minipivovaru Beer Factory z Letin u Plzně, trend poptávky po "malých" pivech stále trvá a jejich trh se rozšiřuje například o belgická a kyselá piva, oblíbená hlavně u mladých. V Černicích je nabídne nejméně 15 výrobců. "Svrchně kvašené pivo je hodně výrazné, voňavé, které dokáže zaujmout širokou škálu lidí, stejně jako už desítky let v Americe," řekl. Podle Krýsla je ale výroba tradičního českého ležáku stále nejtěžší. Na moderní svrchně kvašená piva je nutná polovina času, ale zisky z nich jsou vyšší.

Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně produkují minipivovary 2,5 až tři procenta piva vyrobeného v zemi. Kvůli pandemii koronaviru je ze 480 minipivovarů asi 25 zakonzervovaných, některé už rok. Letos podle Šuráně otevřelo šest nových minipivovarů, dalších šest nebo sedm je hotových a čeká, až začnou lidé opět víc chodit do hospod.

Doporučená cena půllitru ležáku na festivalu je 45 Kč jako loni, což je aktuální průměrná cena těchto piv čepovaných v hospodách regionu. Silnější speciální piva budou za 55 Kč a víc. Festival začíná v pátek 17. září v 17:00 a v hlavní den, tedy v sobotu, od 12:00. Vstupné je 50 korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď