V plzeňské zoo se narodili neobvyklí obojživelníci červorovci

foto Plzeňská zoologická zahrada představila 6. března 2018 mláďata jihoamerického obojživelníka červorovce splývavého.

Plzeň - Už čtvrtým rokem chová plzeňská zoologická zahrada, jako jediná zoo v Česku, podivné jihoamerické obojživelníky červorovce splývavé. Před měsícem se chovatelé poprvé dočkali od jedné samice po asi devítiměsíční březosti, pěti mláďat. Zatímco dospělí červorovci splývaví měří až kolem půl metru, živě rozená mláďata mají kolem deseti centimetrů. Návštěvníci zoo mohou červorovce vidět v expozici Svět v podzemí, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.

Plzeňská zoologická zahrada představila 6. března 2018 mláďata jihoamerického obojživelníka červorovce splývavého. Červoři jsou vedle žab či mloků jedním z řádů obojživelníků. Je jich poměrně velké množství druhů, v Plzni chovají červorovce splývavé. Masožravý jihoamerický druh žije ve vodních kanálech Venezuely, Kolumbie a v okolí venezuelského jezera Maracaibo. "Při jejich spatření se může rozehrát fantazie, protože někdo v nich vidí úhoře, jiný hada, někdo možná i náznaky dinosaurů nebo pravěku, někdo v nich může vidět třeba krk lochnesské příšery," popsal mluvčí. V šedém hadovitém těle červorovců jsou oči a ústa jen velmi nenápadná. Ačkoliv patří mezi obojživelníky a mohou tedy žít ve vodě i na zemi, upřednostňují spíše vodní prostředí. Den tráví většinou v poklidu, aktivní jsou při krmení.

Plzeňská zoologická zahrada představila 6. března 2018 mláďata jihoamerického obojživelníka červorovce splývavého. Protože o chovu červorovců v zajetí je jen minimum literatury, nechají si v zoo všechna mláďata. Jednak proto, že mají poměrně krátký životní cyklus, a také proto, že chovatelé tak chtějí získat co nejvíce poznatků o chovu. Podle dostupných údajů mláďata už během roku dorostou poloviny až tří čtvrtin velikosti dospělce.

Mláďata jsou od narození velmi samostatná a životaschopná. Protože jsou ale jen o něco málo větší, než je přirozená potrava dospělých červorovců, chovatelé pro jistotu ponechali s dospělými jen jedno mládě a ostatní drží odděleně. "Ta měsíční praxe nás ale naučila, že naše dospělá skupina mládě rozezná a neublíží mu," dodal Vobruba.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď