V pitné vodě v Poličce byly nalezeny infekční noroviry

foto Voda, vodovodní baterie, kohoutek. Ilustrační foto.

Polička (Svitavsko) - Ve vzorcích vody z vodovodní sítě v Poličce na Svitavsku prokázaly rozbory přítomnost norovirů. Způsobují zvracení a průjmy a jsou rezistentní vůči chloru. ČTK to dnes řekl ředitel odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Pardubicích Jaroslav Říha. Původ znečištění pitné vody je zatím nejasný. Lidé by ji zatím měli preventivně převařovat.

"Je to jeden z nejinfekčnějších virů, naprosto běžně se vyskytující, který se přenáší kontaktem mezi lidmi i z kontaminovaných povrchů. Je nesmírně odolný, působí na něj jen vybrané desinfekční prostředky s vysokým obsahem alkoholu," uvedl Říha.

Noroviry se před čtyřmi lety rozšířily ve vodovodu v pražských Dejvicích a Bubenči, na přelomu května a června 2015 infekce zasáhla asi 11.000 lidí. Pitnou vodu tehdy kontaminoval průsak z kanalizace.

V Poličce za několik posledních týdnů onemocnělo průjmem několik desítek či stovek lidí. Přesná čísla hygienici nemají, neboť ne všichni byli u lékaře. Vodárenská společnost VHOS, která síť provozuje, proplachuje vodovodní sítě v dotčených lokalitách, odstavila z provozu dva vodní zdroje a vodu intenzivněji chloruje.

Podle Říhy i proplachování vodovodní sítě může pomoci noroviry odstranit. Chlorování zase zlikviduje bakterie, které se na onemocněních mohly také podílet. Další rozbor vody plánují hygienici v příštích dnech. Bude také nutné přesněji určit kmeny objevených bakterií.

Předseda představenstva společnosti VHOS Zdeněk Šunka si neumí přítomnost norovirů v pitné vodě vysvětlit. Vodárny už vyprázdnily jeden vrt, kde bylo znečištění nalezeno, vytáhly čerpadla a vše dezinfikovaly. Zdroj také pracovníci prohlédli kamerou za přítomnosti hydrogeologa. Vodárny se snaží zjistit, jestli se znečištění do vrtu nedostalo z podzemích vod. "Kontrolujeme také kanalizaci, odlehčovací komory a další zařízení. Kroutí nad tím hlavou i lidé, kteří mají praxi desítky let," řekl ČTK Šunka.

Proplachování a chlorování bude podle Šunky trvat ještě několik dní. Další vzorky se budou odebírat v pondělí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 1. června 2020

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď