V Pelhřimově zněla Óda na radost v podání 2182 zpěváků a hudebníků

foto Beethovenovu Ódu na radost zazpívalo na 32. ročníku festivalu Pelhřimov - město rekordů 2182 dětí a učitelů, kteří se tím zapsali do České knihy rekordů, 10. června 2022.

Pelhřimov - V Pelhřimově zazněla Beethovenova Óda na radost v podání 2182 zpěváků a hudebníků. Nový český rekord vytvořili dopoledne na náměstí žáci 19 základních uměleckých škol a základních škol z tohoto okresu společně se svými pedagogy. Akce završila pětidenní sérii pokusů o rekord, která je součástí letošního 32. ročníku festivalu Pelhřimov - město rekordů.

Fotogalerie

"My jsme nadšení, protože takový počet lidí je nakonec nad očekávání. Ta skladba je o radosti, o přátelství, o solidaritě a ti všichni přítomní tyhle záležitosti projevili," řekl ČTK Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, která spravuje české rekordy a je i pořadatelem sobotního festivalu.

Nápad podle Marka vzešel z pelhřimovské základní umělecké školy. "Společně jsme oslovili i školy v okolí a ono se to setkalo s dobrým ohlasem," řekl. Školy dostaly nahrávku a byly v kontaktu, společně zkoušely až dnes. Báseň zhudebněnou Ludwigem van Beethovenem, která je i evropskou hymnou, pak zazpívalo 2084 žáků s doprovodem 98 hudebníků, vedl je dirigent z plošiny vysoké okolo čtyř metrů. Hrál orchestr základní umělecké školy v Pelhřimově, jemuž pomohli učitelé hudby z dalších škol.

Pětidenní sérií jednotlivých rekordů nahradili organizátoři v uplynulých dvou letech festival, který se kvůli opatření proti covidu-19 nemohl pro veřejnost konat. Je to ale forma, kterou by chtěli zachovat i v dalších letech, protože dává větší prostor nevšedním lidským dovednostem.

Poprvé se festival rekordů konal v roce 1991. Původně byl dvoudenní. Jeho tradiční podobu s kulturním programem včetně koncertu skupiny Stromboli mohou zájemci navštívit v sobotu. O rekord se pokusí fotbalový žonglér Jiří Kremser, jedlík Radim Dvořáček nebo Petr Beneš, který bude skákat do schodů na jednokolce, přijede například i Tomáš Přibyl, majitel největší sbírky podpisů kosmonautů.

Program začne na Masarykově náměstí ve 13:00. Vyvrcholí galavečerem s vyhlášením rekordmanů roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď