V Pchjongčchangu kvůli větru zavřeli Olympijský park

foto Vítr v olympijské vesnici v Kangnungu.

Pchjongčchang - Silný vítr nadále komplikuje průběh olympijských her v Pchojngčchangu. Kvůli nepříznivým podmínkám byly několikátý den po sobě odloženy starty závodů a dnes dokonce pořadatelé kvůli bezpečnosti evakuovali a uzavřeli Olympijský park. Mezinárodní olympijský výbor však odmítl, že by hrozilo úplné zrušení některých závodů, protože má připraven dostatek náhradních termínů.

Jen dnes padl velmi silnému větru za oběť slalom žen a vytrvalostní závod biatlonistek. Už před tím se kvůli počasí měnil například program mužského sjezdu i obřího slalomu žen. Na nebezpečné podmínky si také stěžovali snowboardistky po slopestylu nebo lyžaři po kombinaci.

"Je tady neuvěřitelná zima," řekl skokan na lyžích Noriaki Kasai, který vzhledem k účasti na osmé olympiádě má s čím srovnávat. "Hukot větru nahoře na můstku byl hrozivý. Nic takového jsem nezažil ani ve Světovém poháru. Čekal jsem, že náš závod zruší," připomněl pětačtyřicetiletý japonský reprezentant sobotní závod na středním můstku.

Podle předpovědí čekají organizátory těžké chvíle ještě v následujících dnech, před víkendem by se mělo počasí výrazně zklidnit. "Máme dost dnů v rezervě a je dost času do nich všechny soutěže vměstnat," odmítl možné problémy s hromadícím se množstvím odložených závodů mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams.

S tím, že by se některé závody kvůli počasí neuskutečnily, Adam vůbec nepočítá. "Na takové debaty je příliš brzy," prohlásil. "V Naganu se jel sjezd pět minut před závěrečným ceremoniálem. Máme dost volných termínů v zásobě, takže bavit se o rušení závodů je předčasné," dodal.

Přesouvání zejména závodů ve sjezdovém lyžování kvůli špatným podmínkám navíc není na olympiádě nic neobvyklého. Mužský sjezd na hrách v Naganu 1998 byl přeložen třikrát, zatímco sjezd ve Vancouveru 2010 byl odložen o dva dny. Mlha a příliš vysoké teploty také ovlivnily program posledních závodů i před čtyřmi lety v Soči.

Počasí komplikuje život také příznivcům. "Přijeli jsme jen na pět dní, abychom podpořili naši kamarádku Ievu (litevská lyžařka Januškevičiuteová), ale její obří slalom byl přeložen a teď byl odložen i slalom. Když budeme mít štěstí, uvidíme před odjezdem jedno kolo obřího slalomu," řekl agentuře Reuters Joseph Virskus.

"Navíc je tady strašná zima. Už jsme navštívili hodně chladných míst, ale tohle trumflo úplně všechny," přidala Virskusova britská přítelkyně Rachel Littleová. "Většinu času tady ani necítím obličej. Včera jsme si byli zalyžovat a sedět na lanovce bylo utrpení," dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď