V PBS Velká Bíteš na Vysočině se vyrábí turbíny, které nastartují i 10tunové vrtulníky

foto Bezpilotní letoun se zástavbou proudového motoru PBS TJ100

První brněnská strojírna Velká Bíteš, a. s. (PBS) je česká strojírenská společnost, jejíž historie se začala psát už před 200 lety. Od textilní výroby, přes výrobu parních turbín, se v PBS za dobu své historie vypracovali až na špičkového dodavatele turbínových pohonných jednotek pro letecký průmyslu.

Fotogalerie

PBS je ryze českým výrobcem pomocných energetických jednotek (APU) pro startování a dodávky elektrické energie různých typů letounů a vrtulníků. Dále společnost vyrábí proudové motory určené pro moderní bezpilotní prostředky a lehké letouny. Leteckou výrobu doplňují i pomocné energetické klimatizační systémy (ECS). PBS nabízí také širokou škálu přesných odlitků pro různá průmyslová odvětví.

Společnost cílí na inovace, a především na kvalitu své produkce. To dokladuje mimo jiné fakt, že PBS je jednou z pouhých čtyř společností na světě, jejichž výrobní program APU získal certifikaci podle standardů Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA - oprávnění POA, DOA a MOA).

Turbínové pohonné jednotky PBS se uplatňují po celém světě. Za posledních 20 let společnost dodala více než jeden tisíc proudových motorů PBS TJ100 a jeden tisíc pomocných energetických jednotek Safír 5K/G MI.

„Máme vlastní know-how vysokootáčkových strojů. Jsme hrdí na to, že si dokážeme naši produkci z větší části sami navrhnout, vyrobit, smontovat a otestovat. Kromě několika málo komponent vyrábíme ryze české produkty, které nachází uplatnění ve více než 40 zemích po celém světě,“ popisuje výrobní portfolio PBS generální ředitel Milan Macholán.

V PBS se kromě zařízení pro letecký průmysl a přesných odlitků ze superslitin vyrábí vysoce sofistikované zařízení pro zkapalňování plynů. Jedná se o kryogenní turbíny, kompresory a čerpadla, především pro zkapalňování hélia, které se používá ve výzkumu, zdravotnictví, ale i v kosmickém průmyslu. Velký potenciál společnost vidí ve zkapalňování vodíku jako pohonu nové generace mimo jiné i v letectví.

Společnost provádí desítky vývojových projektů a plánuje rozšíření na nových trzích. V letošním roce například založila sesterskou společnost PBS India, která bude hájit zájmy na tomto rozvíjejícím se trhu. Současně rozšiřuje leteckou výrobu a hledá nové konstruktéry, technology, ale i obchodníky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď