V pátek začíná v Praze výstava o komiksovém Čtyřlístku

foto Výstava Čtyřlístek a jeho přátelé, která představuje známkovou tvorbu duchovního otce Čtyřlístku Jaroslava Němečka a jeho přátel, byla zahájena 18. července 2019 v Poštovním muzeu v Praze.

Praha - Pražské poštovní muzeum otevře v sobotu speciální poštovní přepážku, u níž zájemci získají unikátní razítko na pohlednice a podpis od autora komiksového Čtyřlístku Jaroslava Němečka. Akce je součástí výstavy Čtyřlístek a jeho přátelé, která začne v pátek a potrvá do 20. října. Novináře o tom informovala za poštovní muzeum informovala Denisa Sedláková.

Lidé uvidí poštovní známky s motivem čtyř čtyřlístkových hrdinů - Myšpulína, Fifinky, Pindi a Bobíka. Vedle nich se na známkách objevují také třeba Mach a Šebestová, Večerníček nebo Rumcajs. Vystaveny budou návrhy známek od Jaroslava Němečka, Adolfa Borna, Karla Franty, Vladimíra Jiránka nebo Heleny Zmatlíkové. Pro děti je připraveno několik her a soutěží. Nejmenší návštěvníci si mohou složit třeba puzzle nebo vyplnit hádankový kvíz o hrdinech ze Čtyřlístku.

Výstava Čtyřlístek a jeho přátelé, která představuje známkovou tvorbu duchovního otce Čtyřlístku Jaroslava Němečka (na snímku) a jeho přátel, byla zahájena 18. července 2019 v Poštovním muzeu v Praze. Díla ze Čtyřlístku jsou v prvním patře muzea. "Chci vás přivítat na výstavě, která mě potkala jako úplný zázrak. Protože ty místnosti, pokud je neznáte, které jsou v prvním patře, jsou samy o osobě neuvěřitelně krásné. Když jsem je dřív procházel, tak jsem si tajně přál, abych tady mohl mít výstavu. Splnilo se mi to a jsem dojatý," řekl dnes Němeček na vernisáži. Spolu s manželkou a spoluautorkou některých děl Čtyřlístku Lucií Němečkovou poté výstavu slavnostně zahájili.

Přízemí galerie je věnováno autorům, kteří spolupracovali se Čtyřlístkem a tvořili komiksy, jež byly součástí časopisu mimo hlavní příběh. "Jsou to autoři, kteří nejenže dělali pro Čtyřlístek, ale také pro Československou a následně Českou poštu známky a známkovou tvorbu," uvedl ředitel muzea Jiří Střecha.

Komiks Čtyřlístek letos oslaví své 50. narozeniny. Od roku 1969 se vydalo asi 650 seriálů a 30 knížek a vycházejí dodnes. Jeho kreslení hrdinové se ukázali také ve filmech. Autor Jaroslav Němeček vedle Čtyřlístku kreslil i do časopisu Mateřídouška nebo tvořil leporela a obrázkové knihy pro děti.

Na Čtyřlístku se podílela autorka psaných příběhů Ljuba Štíplová. Dohromady do pohádkových děl přispělo zhruba 30 dalších autorů. Své muzeum má Čtyřlístek v Doksech, které prý byly předobrazem pohádkových Třeskoprsků.

Poštovní známky s motivem Čtyřlístku vydává Česká pošta od roku 2010.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď