V pátek v ČR získalo víza 900 uprchlíků z Ukrajiny, před týdnem o 112 víc

foto Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze, 11. května 2022.

Praha - Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 900 uprchlíkům z Ukrajiny, bylo jich o 112 méně než před týdnem. Od ruského vpádu na Ukrajinu získalo příslušná víza 357.566 příchozích. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru. V České republice zůstává zhruba 75 až 80 procent z původně registrovaných běženců, uvedl v úterý ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Cizinecké policii se od počátku války před více než třemi měsíci přihlásilo 264.846 lidí, v pátek jich přibylo 2173. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky z Ukrajiny zhruba třetina.

Ve srovnání krajů je nejvíce běženců v Praze, podle aktuálních statistik zde pobyt nahlásilo 82.626 příchozích z Ukrajiny. Hlavní město se potýká s nedostatkem míst pro uprchlíky. V příštích dnech by proto mělo v pražských Malešicích na pozemku České pošty vyrůst druhé stanové městečko zejména pro běžence, kteří nemají v Česku nárok na dočasnou ochranu. Bude pro 150 lidí, stejně jako první stanové městečko, které už stojí v Troji a aktuálně v něm je 111 lidí, jak dnes ráno uvedli na twitteru pražští hasiči.

Informace o počtu uprchlíků z Ukrajiny, kteří v ČR zůstávají, podle Rakušana vycházejí z pilotního projektu ve čtyřech obcích s rozšířenou působností různých velikostí. Průzkum podle ministra ukázal, že pětina uprchlíků se zcela jistě nenachází na svých původně daných adresách. U desetiny není úplně jisté, kde nyní jsou, a ministerstvo to dál zjišťuje. Ministerstvo vnitra zamýšlí čísla upřesnit podle počtu vydaných dávek a zejména zápisů dětí do škol. Bude podle Rakušana zjišťovat, kde Ukrajinci pracují, na jak dlouho mají pracovní smlouvy či jak dlouho chtějí v Česku zůstat.

Vláda ve středu do konce června prodloužila nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Vládní představitelé zdůrazňují, že na rozdíl od toho při koronavirové krizi neomezuje české obyvatele. Je potřebný kvůli ubytovávání uprchlíků i naplňování zásobníků plynu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď