V Paříži přišlo 5000 lidí na rockový koncert, měli roušky a testy

foto Na koncert francouzské rockové skupiny Indochine do pařížské Bercy arény 29. května 2021 mohlo přijít 5000 lidí. Museli mít ale roušky a negativní test na koronavirus.

Paříž - Francouzská rocková skupina Indochine měla v sobotu uvnitř pařížské Bercy arény koncert pro 5000 lidí, kteří si tak mohli vychutnat závan předcovidových časů. Museli však mít roušky a negativní test na koronavirus, uvedla agentura AFP. Úřady si koncertem chtějí ověřit, za jakých podmínek bude možné znovu pořádat hromadné akce.

Fotogalerie

Francie postupně ukončuje restrikce související s koronavirovou krizí. V zemi se tento měsíc po půl roce opět otevřely například restaurace a kavárny. Zatím ale není jasné, za jakých podmínek bude možné povolit velké koncerty a další davové akce.

"Za prvé, miluji Indochine. Je vždycky příjemné zajít na koncert, a navíc můžeme pomoci vědě při těchto zkouškách, takže je to má přínos pro obě strany," řekla Reuters 22letá fanynka pařížské rockové kapely Sandra Terrinová. "Díky tomuto jsme o trochu méně sklíčení. Fakt, že můžeme opět vidět lidi, koncert, hudbu a všechno to, je opravdu příjemné," pochvalovala si návštěvnice koncertu.

Pro experimentální akci byly vybrány dvě skupiny lidí. Skupina 5000 lidí byla vpuštěna na koncert poté, co byli minulý týden a znovu dnes testováni na koronavirus. Dalších 2500 lidí posloužilo jako kontrolní skupina a zůstali doma. Členové obou skupiny budou znovu otestováni příští týden a výsledky experimentu budou zveřejněny na konci června.

"Viděli jsme, že naši evropští sousedé dělají stejný druh pokusů a měli docela pěkné výsledky," řekl další 22letý návštěvník dnešního koncertu Lucas Bauneche. "Není žádný důvod, proč by to tady mělo dopadnout špatně," dodal Bauneche.

Ve Francii se dnes shromáždily davy lidí i z jiných důvodů. V regionech s početnými národnostními menšinami se konaly demonstrace proti rozhodnutí ústavní rady zamítnout návrh zákona, jenž by umožnil vyučování v jejich jazycích na základních školách. Tisícovky lidí se tak sešly například v bretaňském městě Guingamp nebo v jihofrancouzském Bayonne, kde žije početná baskická komunita.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď