Ve Francii demonstrovalo opět hnutí žlutých vest

foto Demonstrace žlutých vest na pařížské třídě Champs-Élysées.

Paříž - V Paříži i dalších větších městech Francie se v sobotu opět konaly demonstrace hnutí žlutých vest, které pořádá protivládní protesty už od loňského listopadu. Dnes vyšlo do ulic podle ministerstva vnitra po celé zemi na 41.500 lidí, z toho asi pět tisíc v Paříži, kde se má demonstrovat i v neděli. v Sobotu se protesty většinou obešly bez násilí.

V Paříži, Lyonu, Bordeaux, Marseille či Štrasburku se demonstrace obešly bez větších střetů, například v Toulouse ale zapalovali protestující popelnice a házeli kameny na policisty, uvedla místní média. Pozdě odpoledne se střetlo také několik demonstrantů s policií v Paříži na prostranství před Invalidovnou, policie použila slzný plyn. V souvislosti s protesty bylo v Paříži zatčeno 23 osob, uvedla policie.

Podpory veřejnosti těmto protestům, které od vypuknutí v listopadu často přecházely v násilné střety demonstrantů a pořádkových sil, slábne. Zatímco v listopadu se jich účastnilo po celé zemi na 300.000 lidí, minulý víkend to bylo už jen asi 50.000, uvádí vládní odhady. Samo hnutí ale uvádí jiné počty, minulý víked přišlo podle něj demonstrovat 118.000 lidí.

"Zúčastnil jsem se 12 ze 14 demonstrací. Už nemohu dál snášet tento prohnilý systém," řekl čtyřiačtyřicetiletý Christophe, který dnes na demonstraci přijel z departementu Yvelines u Paříže. "Podívejte na poslední příklad: (expremiér Alain) Juppé byl odsouzen, ale byl jmenován do ústavní rady," dodal zaměstnanec velké dopravní společnosti. Ústavní rada je nejvyšší soudní instituce ve Francii, dohlíží mimo jiné na ústavnost předpisů či regulérnost voleb.

V departementu Meurthe-et-Moselle na východě Francie se žluté vesty vrátily na kruhové objezdy, zejména v Pont-a-Mousson, Luneville či Essey-les-Nancy, přestože je policejní preferektura varovala, že nestrpí žádné omezování dopravy. Ve Štrasburku se podle policie jediné demonstrace zúčastnilo 110 žlutých vest.

Po třech měsících od svého vzniku je hnutí nadále rozptýlené a ve veřejném mínění začíná převládat únava. Hnutí začalo protestem proti chystanému zdražení pohonných hmot loni 17. listopadu a získalo si širokou podporu veřejnosti. Ta ale klesá - podle průzkumu agentury Elabe, zveřejněném ve středu, poprvé většina Francouzů (56 procent) vyjádřila přání, aby demonstrace skončily.

"Násilné demonstrace musí přestat," apeloval tento týden prezident Macron, po jehož odstoupení demonstranti volají. Mnoho členů hnutí se ale nechce vzdát.

Mezi vládou, snažící se propagovat širokou debatu o problémech země, a demonstranty, kteří kritizují podle nich fingované rozhovory, mezitím podle AFP pokračuje "dialog hluchých". "To hnutí už nic nepožaduje," usoudil ve čtvrtek ministr vnitra Christophe Castaner. "Nevidím důvod, proč bychom měli přestat, nikdo nás neposlouchá," odvětila Chantal, mluvčí hnutí v Marseille.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď