V Paříži či Madridu byly loni teploty obvyklé pro města ležící o 425 km jižněji

foto Ilustrační foto - Lidé v Paříži se schovávají ve stínu pod mostem přes řeku Seinu během vlny veder. 

Paříž - Průměrné teploty v Paříži, Římě nebo v Madridu loni odpovídaly teplotám obvyklým ve městech, která leží zhruba o 425 kilometrů jižněji. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila francouzská společnost Callendar, která vyhodnocuje klimatická rizika. Oteplování podle autorů studie povede k nutnosti změnit přístup k městskému plánování i zvyklosti lidí ve městech, píše AFP.

Analytici pracovali s údaji z evropského programu Copernicus, který vyhodnotil posledních osm let jako nejteplejší v dějinách. Loňské hodnoty ve stovce měst ve Francii, Španělsku, Portugalsku a Itálii srovnávali s průměrem let 1991 až 2020. Zaznamenali nárůst v průměru o 1,38 stupňů Celsia.

Ve východofrancouzském Štrasburku tak byly loni teploty obvyklé pro městský stát San Marino, v Madridu bylo počasí srovnatelné s městy v Alžírsku, v severní Itálii i v Římě bylo spíše jako v Řecku a třeba na Sicílii jako na Kypru, vyplývá ze zveřejněné teplotní mapy.

"Tato srovnání ukazují rozsah anomálie, kterou jsme zažili v roce 2022, a zároveň obrovskou práci, která bude nutná k uzpůsobení měst na změnu klimatu," řekl šéf společnosti Callendar Thibault Laconde. "Města byla vystavěna na základě svého historického klimatu... Musí se změnit veškerá architektura, urbanismus, infrastruktura, dokonce i zvyky obyvatel," dodal Laconde.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď