V Pardubicích zazněla střelba z historických zbraní

foto Z valů pardubického zámku se 5. srpna 2020 střílelo z různých druhů historických palných zbraní. Akce organizovaná Východočeským muzeem, které na zámku sídlí, připomněla 530 let od narození Vojtěcha z Pernštejna.

Pardubice - Na počest Vojtěcha z Pernštejna, který zásadně přestavěl pardubický zámek, dnes na valech zazněla salva a výstřely z různých druhů palných zbraní. Vyzkoušet si vlastní historickou ručnici či pistoli mohli i příchozí. Akce organizovaná Východočeským muzeem, které na zámku sídlí, připomněla 530 let od narození významného aristokrata.

Fotogalerie

Na valech byla dnes také pokřtěna replika ručnice z počátku 16. století. "Je zvláštní tím, že je extrémně krátká a její předloha pochází z roku 1507," uvedl historik a správce muzea Jan Tetřev. Goticko-renesanční zámek vlastní Pardubický kraj, v roce 2017 byl prohlášen národní kulturní památkou. Ročně jej včetně muzejních výstav a výstav Východočeské galerie navštíví kolem 100.000 lidí.

Podívat se na střelbu z historických zbraní dnes přišlo několik stovek lidí. Před diváky vystoupili i šermíři ze skupiny Compagnia della Morte.

Střílení se na valech konalo již počtvrté. Impulsem nové tradici byla vernisáž dvou replik pernštejnských varhanových děl. Pernštejnové na Pardubicích disponovali výzbrojí pro víc než 1000 mužů. Součástí jejich rozsáhlé zbrojnice bylo rovněž impozantní dělostřelectvo. Na zámku bylo v roce 1560 celkem 83 dělových hlavní, které byly namontovány na 39 lafetách. Mohutná artilerie na valech měla zřejmě především ukázat moc pánů z Pernštejna a jejich připravenost hájit jejich ohromný majetek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď