V Pardubicích se loučili se zimou, smrtku hodili do řeky Chrudimky

foto Symbolické vynášení smrti z města uspořádal folklorní soubor Baldrián 7. dubna 2019 v Pardubicích. Po zhruba dvacetiminutovém představení v historickém centru města Na Příhrádku se průvod vydal se slaměnou figurínou smrtky v čele k Chrudimce, kde skončila v řece. Starodávný rituál vynášení smrtky je tradiční slovanský zvyk k vítání jara.

Pardubice - Třicátý ročník vynášení smrti z města Pardubice dnes přilákal desítky lidí. Po zhruba dvacetiminutovém představení v historickém centru města Na Příhrádku se průvod vydal se slaměnou figurínou smrtky v čele k Chrudimce, kde skončila v řece.

Fotogalerie

Symbolické vynášení smrti z města uspořádal folklorní soubor Baldrián 7. dubna 2019 v Pardubicích. "Připomněli jsme také písničky, tance a zvyky konce masopustu, půstu, Velikonoc a jara," uvedl v tiskové zprávě Aleš Mokren z Folklorního souboru Baldrián, který akci připravil.

Starodávný rituál vynášení smrtky je tradiční slovanský zvyk k vítání jara. Symbolizuje odchod zimy a příchod jara a má připomínat cyklus ročních období. Zprovození slaměné figuríny Morany ze světa je metaforu konce zimy a návratu života do krajiny. Svátek má původně smysl v zemědělství, v urbanizované společnosti má už obvykle satirickou formu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď