V otázce rozdělení peněz na obnovu EU hledejme kompromis, řekl Petříček

foto Ministr zahraničí Tomáš Petříček (na snímku z 24. dubna 2020).

Praha - Česká republika by měla podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) hledat konstruktivní kompromis ohledně klíče k rozdělení evropských peněz na obnovu ekonomik po koronavirové krizi. V návrhu vidí věci, které jsou pro Česko problematické, zároveň je ale podle něj důležité, aby se Evropa jako celek postavila na nohy a ČR opět mohla vyvážet své produkty. Petříček to dnes řekl novinářům. Česká republika by podle něj v EU měla hledat partnery, kteří mají na rozdělení peněz podobné názory. Způsob navrhovaného rozdělení peněz ve čtvrtek kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Evropská komise ve čtvrtek představila návrh, podle kterého by mezi členské země rozdělila 750 miliard eur na obnovu jejich ekonomik zasažených krizí kolem pandemie nového koronaviru. Peníze si chce unie půjčit na finančních trzích, což by znamenalo dlouhodobé zadlužení. Česko by z mimořádného balíku mělo dostat téměř 20 miliard eur (skoro 550 miliard korun). Návrh se nelíbí Babišovi. Zásadně odmítá například to, aby ve vzorci hrála velkou roli nezaměstnanost. Unijní státy, kterým se daří držet i v krizi nízkou nezaměstnanost, by za to neměly být sankcionovány, sdělil ve čtvrtek ČTK.

Petříček očekává, že se návrhem komise bude zabývat vedení ČSSD, projednat by ho měla i vláda nebo koaliční rada. Je podle něj potřeba si návrh především nastudovat. "Chtěl bych, abychom o tom jednali a hledali konstruktivní kompromis," poznamenal ministr. Řekl, že v návrhu je řada věcí, které jsou pro Česko problematické, na druhou stranu je potřeba, aby se Evropa znovu postavila na nohy, protože je pro Českou republiku důležitý vývoz. Připomněl, že více než polovina všech pracovních míst v ČR je provázána s vývozem.

Podle návrhu by Česko mělo dostat asi 20 miliard eur, Petříček to označil za základ pro diskusi. "Pojďme hledat partnery v Evropě, kteří se na tuto věc dívají podobně. Máme tady také státy, které chtějí, aby se to rozhodnutí udělalo zodpovědně, aby to nebyl nějaký dlouhodobý závazek pro budoucí generace, který budeme těžko splácet," poznamenal.

Ministr zahraničí poukázal například na polskou reakci. "Z polské strany zaznívá, že vítají námět pro diskusi, že chtějí hledat kompromis, že se k tomu nestaví ap riori negativně," podotkl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď