Hasiči v Ostravě od rána likvidují rozsáhlý požár vrakoviště

foto Hasiči likvidují následky rozsáhlého požáru vrakoviště automobilů 10. května 2021 v Ostravě-Vítkovicích. 

Ostrava - Hasiči v Ostravě od rána likvidují rozsáhlý požár vrakoviště aut. Kouř byl dopoledne i brzy odpoledne vidět kilometry daleko. Podle policie ohni předcházel výbuch. Nikdo se nezranil. Na místě v jednu dobu zasahovalo 150 hasičů, 58 hasičských aut včetně speciální techniky a dva vrtulníky. V areálu firmy na likvidaci automobilových vraků hořelo víc než 2000 tun materiálu. Hlášení o požáru dostali hasiči kolem osmé ráno, po sedmi hodinách zásahu se jim podařilo oheň lokalizovat.

Fotogalerie

Následně mohli snížit počet nasazených jednotek. Zásah pro ně ale neskončil. "Část sil zůstává na místě," řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Materiál navršený na velkou hromadu nyní rozebírají, prolévají vodou, a dohašují tak případná lokální ohniska požáru. "Na místě budeme do večera. Místo budeme možná hlídat až do rána," doplnil.

Kouř stoupající k obloze byl viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů. Radnice Ostravy-Vítkovic proto varovala obyvatele. "Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. Evakuace obyvatelstva nebyla podle policie nutná. Na místě byla i mobilní laboratoř, která vyhodnocovala míru znečištění ovzduší. První analýzy ale neukázaly, že by lidem v okolí hrozilo jakékoliv riziko.

Hasičům na místě pomáhaly i dva vrtulníky. Jeden, policejní, přiletěl z Brna. Druhý patří privátní formě a hasiči jej mohou na základě smlouvy využívat. Oba stroje pomáhaly hasit s pomocí takzvaných bambi vaků. "Nelétaly ale najednou. V okolí místa požáru nebyl dostatečný prostor a hrozila by srážka," řekl Popp.

Dodal, že hasiči využili i další techniku, kterou u běžných požárů nenasazují. Některé vozy si pořídili po zkušenostech se zásahem po výbuchu munice ve Vrběticích.

"Z hlučínského záchranného útvaru přijely dvě velkokapacitní cisterny. Na místě jsou i čtyři speciální kombinovaná auta. Ta mají zásobníky na čtyři hasicí prostředky - prášek, vodu, pěnu a CO2," řekl zastupující mluvčí Jakub Kozák. Hasiči k likvidaci ohně nasadili vodu i pěnu. Na místě zasahovala i obrněná cisternová automobilová stříkačka a pětinápravový velkoobjemový speciál Tatra. Povolán byl kontejner se zásobou pěnidla.

Během zásahu hasiči vyhlásili zvláštní, nejvyšší ze čtyř stupňů požárního poplachu. Odpoledne ho mohli snížit na druhý stupeň.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 28. července 2021

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď