V Ostravě budou od podzimu jezdit dva doubledeckery

foto Specializovaná firma 10. srpna 2020 v Paskově Frýdecko-Místecku představila autobusy doubledeckery, které chce město Ostrava v budoucnosti využívat k turistickým účelům.

Ostrava - Dva doubledeckery, které chce Ostrava využívat jako turistické lákadlo, dorazily do Česka. Dvoupatrové autobusy na CNG pohon se nyní budou upravovat v závodu společnosti Scania v Paskově. Následně je převezme Dopravní podnik Ostrava (DPO), který se tak stane prvním městským dopravcem v Česku využívajícím dvoupodlažní autobusy na běžné lince. Novinářům to sdělila mluvčí DPO Karolína Hřivnáč Rycková.

Fotogalerie

"Doubledeckery do plného provozu nasadíme na podzim. Budou jezdit o prázdninách, víkendech a českých i polských státních svátcích na lince mezi zoo a Dolní oblastí Vítkovice. Pro všední dny je budeme nasazovat i na jiných linkách nebo budou k dispozici i pro objednávkovou dopravu," uvedl ředitel DPO Daniel Morys.

Autobusy stály 28,6 milionu korun. Na výšku mají čtyři metry a na délku 12,3 metru. K sezení je v nich k dispozici 68 míst, 13 v dolním podlaží a 55 v horním podlaží. Autobusy mají klimatizované spodní podlaží, včetně stanoviště řidiče. Jejich součástí je i mechanická plošina pro invalidní vozík a wi-fi připojením v obou podlažích.

"Naše dvoupodlažní autobusy jsou jedinečné, navržené zcela podle ostravských požadavků. Jsou poháněny plynem CNG, takže nebudou tolik zatěžovat ovzduší a budou mít prvotřídní vybavení" uvedl Morys. Nyní se do vozidel bude instalovat palubní, odbavovací a kamerový systém.

Doubledeckery se měly v ostrém provozu objevit už v červenci. "Z důvodu pandemie koronaviru však čelila španělská pobočka Scanie odstávce provozu," uvedla mluvčí. Problémy mělo město už při výběrovém řízení, do něhož se dvakrát nepřihlásil žádný zájemce. Město totiž kvůli ekologizaci dopravy trvalo na tom, že chce mít autobusy s ekologickým pohonem.

Doubledecker, který je symbolem Londýna, chce město nasadit na přepravu mezi zoo a Dolní oblastí Vítkovice proto, že právě tyto dva cíle patří k největším lákadlům v Ostravě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď