V osmi desítkách scén se dnes uskuteční Noc divadel

foto Ilustrační foto - Noc divadel 2013 se konala 16. listopadu. Do projektu se zapojilo přes 80 souborů a divadel z 24 českých a moravských měst. Akce se souběžně koná v 11 evropských zemích, v ČR poprvé. Program pro děti připravili v pražském Divadle v Dlouhé už odpoledne.

Praha - Po celé zemi se dnes večer otevřou divadla a budou lákat návštěvníky na prohlídky svých budov, besedy s herci a další programy. Do Noci divadel se zapojilo na 80 divadelních souborů, divadel a institucí ze 30 měst. Na poslední chvíli několik scén kvůli pandemické situaci svoji účast na akci zrušilo, lidé by proto měli sledovat web www.nocdivadel.cz, kde jsou aktuální informace.

Většina programu se ale za dodržen platných opatření uskuteční. Program zrušil pražský Činoherní klub, plzeňské Divadlo J. K. Tyla, Východočeské divadlo Pardubice a Městské divadlo Most.

Devátý ročník přehlídky má podtitul Fresh Air a všechny akce jsou zdarma nebo za symbolické vstupné. Zapojená divadla představí čerstvé novinky na scéně, novátorské přístupy či reflexi pandemické situace, která citelně zasáhla živou kulturu.

Divadlo Na zábradlí třeba připravilo pro návštěvníky charitativní bazar, zájemci mohou navštívit zákulisí nebo si poslechnout koncert. Součástí večera bude také vernisáž výstavy zaměstnanců divadla. Divadlo Bez zábradlí chystá workshop žonglování pro děti s herečkou Danielou Šiškovou, loutkové představení pro děti Pověsti z Prahy, scénické čtení v divadelní kavárně, představení Iliada za 150 korun nebo diskusi s tvůrci muzikálu Cabaret.

Ostravská Komorní scéna Aréna se rozhodla v rámci tématu letošního ročníku vpustit závan čerstvého vzduchu v podobě prohlídek divadla i pro anglicky mluvící diváky. Táborské Divadlo Oskara Nedbala nachystalo oslavu živé kultury, a tak v něm nebudou chybět akrobatická vystoupení novocirkusových souborů, loutkové představení v podání Loutek bez hranic či hudební program, který uzavře kapela Ventolin.

Národní divadlo v Praze opět připravilo interaktivní prohlídky historickou budovou, které spojují dvě významná letošní výročí, a to 140. let od otevření a od požáru Národního divadla.

Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská divadelní noc. Myšlenka společného divadelního svátku se rozšířila do více než deseti evropských zemí. V ČR najde každoročně třetí listopadovou sobotu cestu do divadla přes 50.000 lidí. Česká Noc divadel je největší akcí v rámci European Theatre Night.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď