V Orlických horách začal extrémní závod psích spřežení

foto Snímek z 21. ročníku extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long v Orlických horách.

Deštné v Orlických horách (Rychnovsko) - V Orlických horách dnes začal extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long. Podmínky jsou ideální. Třiadvacátého ročníků se účastní okolo 80 závodníků z několika zemí s asi 600 psy. Účastníci klání dnes v podvečer zahájili závody slavnostním nástupem na parkovišti pod sjezdovkami v Deštném. ČTK to řekl ředitel závodu Pavel Kučera. Nejdelší pětietapová trasa měří přes 300 kilometrů, kratší trasa 200 kilometrů a skládá se ze čtyř etap. Musheři dorazí do cíle v sobotu.

"Jedenáct musherů, kteří pojedou 300 kilometrů, odstartovalo dnes, zbytek vyrazí na dvoustovku zítra (ve středu)," řekl ČTK Kučera.

Po vydatném sněžení minulý týden mají závodníci po několika letech výborné podmínky. Ráno bylo na Šerlichu v nadmořské výšce 1027 metrů na hřebeni Orlických hor minus 11 stupňů Celsia, jasno a okolo 120 centimetrů sněhu. "Po dlouhé době neřešíme, jestli bude pršet nebo sněžit, to je paráda. Velice se na to těším. Naposledy byl takový ročník v roce 2004. Pokud bude počasí jako dnes, tak závod bude docela rychlý," řekl dnes ČTK Kučera.

Při minulých ročnících se pořadatelé mnohdy potýkali s nedostatkem sněhu. Třeba v roce 2016 musela být trať závodu kvůli oblevě výrazně zkrácena, o dva roky dříve museli závodníci vyjet na trať na tréninkových kárách.

Organizátoři připravili pro závodníky také noční bivaky, první ve čtvrtek na Bedřichovce a druhý v noci na sobotu v lokalitě Zámeček-Pádolí.

Šediváčkův long patří k nejtěžším závodům svého druhu ve střední Evropě, což je dané délkou trati a převýšením. "Třistakilometrová trasa má převýšení 9000 metrů a dvoustovka asi 7000 metrů," řekl ČTK Kučera. Také proto každoročně láká i mushery ze zahraničí. Kromě české musherské špičky se na start postaví i závodníci z Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Nizozemska, Chorvatska, Maďarska, Polska a letos poprvé také ze Srbska.

Závod, který vede z větší části po hřebenech Orlických hor, je pojmenován po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 22. ledna 2020

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď