V Orlických horách odstartoval extrémní etapový závod psích spřežení

foto V Deštném v Orlických horách v osadě Jedlová vpodvečer 25. ledna 2022 odstartoval 25. ročník extrémního etapového závodu psích spřežení Šediváčkův long. Jako první na trať dlouhou 300 kilometrů vyrazila sedmička musherů a tři bikeři. Na snímku je jeden ze psích účastníků.

Deštné v Orlických horách (Rychnovsko) - V Deštném v Orlických horách v osadě Jedlová dnes vpodvečer odstartoval 25. ročník extrémního etapového závodu psích spřežení Šediváčkův long. Jako první na trať vyrazila sedmička musherů na trať dlouhou 300 kilometrů. Většina z více než 70 posádek bude od středy závodit na kratší trati 200 kilometrů. Závody potrvají do soboty 29. ledna, řekl ČTK ředitel závodu Pavel Kučera. Loni se závody kvůli epidemii koronaviru nekonaly.

Musheři z Česka a dalších devíti evropských zemí do Deštného přivezli kolem 700 tažných psů. Proti původním předpokladům je účast nižší asi o 25 posádek. Řadě závodníků nedovolily přijet různé problémy a omezení způsobené epidemií. Kvůli epidemii pořadatelé také zrušili dnešní slavnostní zahajovací ceremoniál.

Počasí a sněhová pokrývka jsou podle Kučery zatím ideální. "Na hřebenech leží přes půl metru sněhu, v nižších partiích je dostatečných 20 až 30 centimetrů. Tratě jsme již projeli a označili," řekl Kučera. Věří, že kvůli počasí nebudou muset pořadatelé některé etapy zkracovat nebo rušit. Kromě psích spřežení na tratích závodí i jezdci na sněžných kolech. Do závodu na 300 kilometrů dnes vyrazili tři bikeři.

Třistakilometrová trať je rozdělena na pět etap, závod na 200 kilometrů má čtyři etapy. Součástí závodu je povinný noční bivak. Spřežení nastoupají při závodu více než 7500 výškových metrů. K lídrům klání by měl patřit jeden z nejlepších českých musherů Roman Habásko. Na startu je i Roman Novotný, který ještě žádný ročník Šediváčkova longu nevynechal.

Šediváčkům long patří k nejobtížnějším závodům psích spřežení v Evropě a je nejdelším podobným závodem v ČR. Pojmenován je po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď