V opravené budově Státní opery Praha instalovali oponu

foto V opravené budově Státní opery Praha 19. prosince 2019 instalovali oponu. V průběhu posledních dvou let na ní pracoval tým pod vedením uměleckého ředitele sekce výroby Národního divadla (ND) Martina Černého ve spolupráci se studenty katedry scénografie DAMU. Opona vznikla v dílnách ND podle návrhu původní opony Eduarda Veitha, která se ztratila v roce 1945.

Praha - V opravené budově Státní opery Praha dnes instalovali oponu. V průběhu posledních dvou let na ní pracoval tým pod vedením uměleckého ředitele sekce výroby Národního divadla (ND) Martina Černého ve spolupráci se studenty katedry scénografie DAMU. Opona vznikla v dílnách ND podle návrhu původní opony Eduarda Veitha, která se ztratila v roce 1945. Nová opona nahradila oponu akademického malíře Antonína Střížka, původně určenou pro nastudování Kouzelné flétny v roce 2002. ČTK o tom informovala mluvčí Opery ND Eva Sochorová.

Fotogalerie

"Opona váží zhruba 100 kilogramů. Její instalace se prováděla pomocí speciálních nosníků, na které se plátno připevnilo a poté napínalo," uvedla Sochorová.

Generální rekonstrukce budovy Státní opery v Praze stála 1,3 miliardy korun a trvala necelé tři roky. Po kolaudaci, která začala 5. prosince, Národní divadlo tento týden oficiálně převzalo stavbu od stavební firmy Hochtief CZ a do nových prostor se začnou stěhovat umělci.

Státní opera se slavnostně otevře 5. ledna, přesně 132 let od svého prvního otevření. Zahajovací operní koncert nazvaný Státní opera v proměnách času (1888-2018) v režii Alice Nellis provede diváky po historii čtyř zdejších operních souborů.

Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH. Důvodem byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů a rekonstrukce vzduchotechniky.

Historická budova byla postavená na konci 19. století jako Nové německé divadlo. Státní opera je považována za jeden z nejkrásnějších operních domů v Evropě s vynikající akustikou a bohatou malířskou a sochařskou výzdobou.

Komplexnější opravou prošla budova naposledy na přelomu 60. a 70. let minulého století. Při nynější generální rekonstrukci, která začala v březnu 2017, dostala například nové jevištní technologie či moderní zkušebny. Opraveny byly baletní, orchestrální i sborový sál a zázemí umělců. Přibyla křesla, která nyní obsahují individuální titulkovací zařízení.

Po slavnostním otevření se v lednu do Státní opery vrátí v novém obsazení oblíbená inscenace z loňského roku Fidelio či opera Madama Butterfly.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď