V Opočně se koná setkání sokolníků, přijelo jich víc než 100

foto Slavnostním nástupem na nádvoří zámku v Opočně na Rychnovsku začal 12. října jubilejní 50. ročník mezinárodního setkání sokolníků. V Evropě je to největší akce svého druhu, které se letos účastní 140 sokolníků.

Opočno (Rychnovsko) - Slavnostním nástupem na nádvoří zámku v Opočně na Rychnovsku dopoledne začal jubilejní 50. ročník mezinárodního setkání sokolníků. Nechyběli sokolníci v dobových kostýmech, trubači či koňmi tažené kočáry. Zahájení přihlížely desítky lidí.

"Letošního 50. ročníku se účastní 140 sokolníků s dravci z České republiky i ze zahraničí. V Evropě je to určitě největší akce svého druhu. Troufnu si říci, že setkání v Opočně patří po USA a Spojených arabských emirátech k největším na světě," řekl ČTK Zdeněk Havránek z organizačního týmu.

Letošní ročník je výjimečný i tím, že se kryje s 50. výročím založení Československého klubu sokolníků. Klub vznikl právě v Opočně.

Video: V Opočně začal 50. ročník mezinárodního setkání sokolníků
12.10.2017, 14:43, autor: Taneček David, zdroj: ČTK

"Setkání se účastní sokolníci z několika desítek zemí nejen z Evropy, ale i ze vzdáleného Japonska," uvedl předseda správní rady Mezinárodní asociace pro sokolnictví Bohumil Straka.

Každý den čeká účastníky nástup na nádvoří opočenského zámku, následně lovy v různých honitbách na východě Čech. V pátek je na programu i konference Mezinárodní asociace pro sokolnictví IAF a na sobotní dopoledne je připravena ukázka sokolnictví pro veřejnost na Vodětínském kopci u Opočna. Na setkání jsou z dravců zastoupeni například orli, jestřábi, káně harrisova nebo sokol stěhovavý. Sokoli loví bažantí zvěř, takzvaní dravci nízkého letu zaječí zvěř a orli loví i srnčí.

"Proto jsou účastníci rozděleni do třinácti loveckých skupin podle druhu dravců. Každý dravec má svůj způsob lovu, loví jinou zvěř," uvedl Havránek.

Do Opočna přijel z jižní Moravy se svojí tříletou samicí orla skalního i Vít Černý. "Jsem tu poprvé. Alespoň jednou za život by sokolník na opočenském setkání měl přijet," řekl ČTK.

Podle něho je sokolnictví životním stylem. "Všichni dravci inteligenčním stupněm převyšují všechny ptáky. Orli jsou navíc velmi sociálně vázáni na sokolníka a po letech se vytváří silné pouto. To je třeba rozdíl oproti jestřábovi," řekl Černý.

Sokolnictví vzniklo před několika tisíci lety v Asii, největšího rozkvětu dosáhlo ve středověku. Sokolnictví v českých zemích má tradici přes 1500 let. Česko je jedním ze států, které je se sokolnictvím zapsané na seznam UNESCO.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď