V Olomouci se otevřela výstava mapující zdejší street art a graffiti

foto V Olomouci se 8. srpna 2022 otevřela výstava mapující zdejší street art a graffiti scénu za posledních 30 let. Nese název Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté a návštěvníci ji mohou zhlédnout až do 27. srpna v prostorách Studia G21 na Dolním náměstí.

Olomouc - V Olomouci se dnes otevřela výstava mapující zdejší street art a graffiti scénu za posledních 30 let. Nese název Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté a návštěvníci ji mohou zhlédnout až do 27. srpna v prostorách Studia G21 na Dolním náměstí. Podle kurátorky Romany Junkerové retrospektivní výstava nabízí divákovi originály pouličního umění, které se ve městě po tuto dobu nacházely. Jde o první počin zmapovaní graffiti a street artové komunity na území Olomouce, sdělila ČTK kurátorka.

Fotogalerie

"Název výstavy se může zdát lehce kontroverzní, přesto je nadmíru výstižný. Tím, čím je chrám pro věřícího, je město pro sprejera a umělce. A ačkoliv jsou chrámy střeženy, nevyhnou se občas znesvěcení, podobně jako ulice či domy," uvedla kurátorka výstavy a zároveň organizátorka olomouckého Street Art Festivalu Romana Junkerová. Nejstarší fotografie zachycující tuto éru za posledních 30 let v Olomouci pocházejí podle ní z roku 1994, nejnovější jsou z letošního roku.

Expozice mapuje éru graffiti a street artu posledních 30 let na území Olomoucka, ale zároveň představuje i tvorbu umělců, jako je MuDr.Pudr & Crazy Crime i BFAM crew. Při procházce výstavou narazí návštěvníci například na plastové černé kočky, které se před devíti lety začaly po desítkách vyskytovat na rohu ulic, ale i u podchodů či na střechách domů, výstava připomene i polystyrenové balonky či plakáty George W. Bushe, které byly reakcí na celosvětové dění po 11. září 2001. "Právě zmiňované kočky a balónky byly ve své době populární natolik, že je lidé odlepovali a brali domů," doplnila Junkerová.

Výstava podle kurátorky nemá za cíl ukázat divákovi, co je líbivé a co nikoliv. Nechává nahlédnout do uzavřené subkultury kreativních lidí, kteří veřejný prostor Olomouce obohacovali. "Graffiti a street art je stejně jako forma umění také společenský fenomén a odraz doby, kdy byl internet v plenkách a teenageři si krátili čas po škole hraním s hakisakem a posloucháním hip hopu. Vliv na rozvoj street artu v Olomouci měla i scéna v Praze, Pasta Oner a časopis Pop Life vydávaný v letech 1994 - 2001, jehož originální výtisky je možné na výstavě vidět také," doplnila.

Výstava Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté, je součástí Street Art Festivalu v Olomouci. Přehlídka vznikla v roce 2015, kdy volně navázala na Live Graffiti Show. Za tu dobu mají pořadatelé za sebou desítky velkoplošných maleb či přednášek. Letošní festival je naplánován na 10. až 20. září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď