V obcích zasažených bouří se chystají na víkendový nápor dobrovolníků

foto Lidé 30. června 2021 v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června.

Podivín (Břeclavsko) - V jihomoravských obcích zasažených bouří se chystají na víkendový nápor dobrovolníků. Lidé by měli jezdit do Břeclavi na letiště a do Hodonína ke kulturnímu domu, odkud je budou do zasažených obcí vozit autobusy. Novinářům to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj se tím zabrání komplikacím v dopravě. Pro dobrovolníky by měla vzniknout i stanová městečka, snahou je, aby bylo v každé obci.

Bouřky minulý čtvrtek nejvíce zasáhly Moravskou Novou Ves, Hrušky, Mikulčice, Lužice a Hodonín. Už nyní jezdí do obcí pomáhat podle Grolicha tisíce dobrovolníků. O víkendu, prodlouženém o dva státní svátky, se jich čeká velké množství.

Už po čtvrtečních bouřkách ale kraj i záchranné složky prosily lidi, aby nejezdili auty přímo do obcí a neblokovali dopravu, protože kvůli velkému množství aut vznikaly komplikace při průjezdu záchranných složek nebo vozidel odvážejících suť.

Hejtman uvedl, že lidé by měli jezdit do center na letišti v Břeclavi a v kulturním domě v Hodoníně, odkud je autobusy odvezou na různá místa, kde bude potřeba pomáhat. Potřeba jsou především řemeslníci s nářadím, ostatní budou zejména na úklid. Mohou odklízet suť z poškozených domů, polámané stromy, podle Grolicha se ale i v okolí obcí stále nacházejí uvolněné plechy, které bude potřeba odstranit. Kraj upozorňuje, že by lidé neměli počítat se zajištěným noclehem. Pro dobrovolníky jsou sice v místech provizorní zázemí, jako sprchy, podle kraje by ale bylo vhodné, kdyby se na noc vraceli domů, pokud mohou, protože nocleh nelze garantovat. Kraj také prosí, aby lidé nevozili materiální pomoc, které je dostatek.

Bouře s kroupami a tornádem se prohnala Břeclavskem a Hodonínskem před týdnem. Poničila 1200 domů, z nichž zatím přes 150 půjde k zemi, a vyžádala si šest lidských životů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď