V novém muzeu v Litovli je k vidění 330 harmonik ze soukromé sbírky

foto Otevření muzea harmonik sběratele Jiřího Sedláčka v prostorách bývalé záložny, 15. června 2022, Litovel. Dětské tahací harmoniky.

Litovel (Olomoucko) - Do světa tahacích akordeonů, heligonek a atypických harmonik zavede návštěvníky nové Muzeum harmonik v Litovli na Olomoucku, které dnes slavnostně otevřeli v budově Záložny v centru města. Nevšední expozice čítá zhruba 330 harmonik a vybudována mohla být díky tomu, že místní dlouholetý sběratel Jiří Sedláček na sklonku svého života věnoval své hudební nástroje městu. "Sbírka je největší svého druhu ve střední Evropě," uvedl starosta Litovle Viktor Kohout.

Fotogalerie

Stavební firma v závěru loňského roku dokončila úpravy prostor v Záložně na centrálním náměstí v Litovli, kde muzeum harmonik vzniklo. Do prostor muzea byly harmoniky z rodinného domu sběratele Sedláčka opatrně převezeny na začátku letošního roku, všechny byly zaevidovány a poté instalovány do vitrín. Sběratel Sedláček městu věnoval 400 harmonik, na výstavě jich je 330, takže expozici bude možné podle Kohouta průběžně obměňovat.

Muzeum harmonik nabízí také interaktivními prvky. Návštěvníci si mohou zahrát na vybrané druhy nástrojů nebo zhlédnout osobité video se sběratelem. Vybudování muzea harmonik stálo přes pět milionů korun, investice by měla zvýšit zájem turistů o Litovel. "Hodnota samotné sbírky harmonik je jen obtížně vyčíslitelná," podotkl starosta.

Sběratel Sedláček zasvětil harmonikám celý svůj život, sám na ně hraje už od dětství. Akordeony, heligonky a atypické harmoniky opravuje a sbírá více než 50 let. Hudební nástroje postupně zaplnily celý jeho dům. Sedláček se o sbírku harmonik pečlivě staral a každý vystavený hudební nástroj měl důkladně zdokumentovaný. Všechny nástroje jsou evidovány ve fondu ministerstva kultury a jsou neprodejné.

Ve dvou velkých pokojích a na chodbě rodinného domu Sedláček v předchozích letech vystavil více než 230 harmonik z tuzemska, Německa a Itálie. Nejstarší vystavená harmonika se poprvé rozezněla před 150 lety. "Na harmoniku hraji odmalička a sbírám je od doby, kdy jsem zjistil, že jsou také krásně zdobené. U heligonek mě zase nadchl jejich hluboký bas," řekl ČTK Sedláček.

V roce 2011 se Sedláček rozhodl zřídit si doma menší muzeum zaměřené na tento hudební nástroj, aby netradiční sbírku zpřístupnil veřejnosti. Sbírka zahrnuje harmoniky od 55 ze 70 tuzemských výrobců. Speciální sekci tvoří harmoniky vyrobené v Itálii a Německu, které mají svůj charakteristický design. Soukromé muzeum Sedláček provozoval do roku 2021, kdy se sbírku kvůli svému pokročilému věku rozhodl věnovat městu.

Výroba harmonik měla na území bývalého Československa dlouholetou tradici. Například firma Hlaváček podle Sedláčka v dobách největší slávy zaměstnávala zhruba 30 lidí a ročně vyrobila 500 krásně zdobených heligonek. Po roce 1948 ale byla veškerá produkce harmonik zestátněna a kvalita hudebních nástrojů prudce klesla. Nyní se v Česku podle Sedláčka vyrábějí jen repliky tradičních harmonik a heligonek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď