V Novém Městě se při návratu SP představí 22 českých běžců

foto V Novém Městě na Moravě pokračovala 10. ledna 2020 příprava tratí, na nichž se 18. až 19. ledna 2020 pojedou závody Světového poháru v běhu na lyžích.

Praha - Při návratu Světového poháru do Česka po čtyřech letech se představí dvaadvacet domácích běžců na lyžích. Fanoušci se můžou těšit i na nelepší domácí reprezentantky Kateřinu Razýmovou a Petru Novákovou, které v Novém Městě na Moravě poběží poprvé od odstoupení z Tour de Ski. Na zkráceném okruhu dlouhém 3,75 kilometru se bude závodit v sobotu a v neděli.

Fotogalerie

Na startu 82. ročníku Zlaté lyže se ve Vysočina Areně objeví i největší světové hvězdy. Mezi přihlášenými nechybějí vítězové Tour de Ski Norka Therese Johaugová a Rus Alexandr Bolšunov ani druhý muž zimy Nor Johannes Klaebo.

Českou nominaci s Razýmovou a Novákovou tvoří Sandra Schützová, Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Zuzana Holíková, Barbora Havlíčková, Petra Hynčicová, Klára Moravcová a Anna Sixtová. Mezi muži visí otazník na startem Petra Nováka, jemuž se protáhla rekonvalescence, a dále jsou nominováni Adam Fellner, Petr Knop, Jonáš Bešťák, Tomáš Dufek, Tomáš Kalivoda, Vladimír Kozlovský, Tomáš Lukeš, Jan Pechoušek, Miroslav Rypl, Luděk Šeller a Kim Žalčík.

"Rád bych, aby se nám podařilo navázat na úvod sezony a jedna z holek, Katka (Razýmová) nebo Petra (Nováková), se vešla do patnáctky. U Janatové bych považoval za úspěch třicítku," řekl kouč žen Jan Franc na tiskové konferenci.

Razýmová rozjela sezonu skvěle, třikrát skončila v elitní desítce, ale z Tour de Ski odstoupila kvůli zažívacím problémům. "Naštěstí ji nemoc nepostihla, jak jsme si mysleli. Po třech dnech se vrátila k přípravě a už jela Český pohár," zmínil Franc výhru Razýmové z minulého týdne ve Vrchlabí na trati 5,9 km volně.

V plném tréninku je i Nováková. Ta skončila na etapovém závodu den po Razýmové a měla tři dny antibiotika. "Ale už taky čtrnáct dnů trénuje a od pondělí je v Novém Městě, aby měla co nejlepší podmínky na přípravu," uvedl Franc.

Vzhledem k nepříznivým sněhovým podmínkám se povedlo připravit okruh dlouhý 3,75 km místo plánovaných pěti kilometrů. "To je obrovský úspěch vzhledem k aktuální zimě. Máme na trati navezeno osmdesát centimetrů až metr sněhu a závody budou v luxusních podmínkách," ujistil šéf organizačního výboru Jiří Hamza a přiznal, že sníh ze zásobníku se částečně šetří i na březnový Světový pohár biatonistů.

Kvůli horším sněhovým podmínkám došlo k úpravě závodního programu. V sobotu se pojede závod žen na 10 km a mužů na 15 km volnou technikou. V neděli odstartují na stejných vzdálenostech stíhací závody klasickou technikou.

Před lety chodili diváci na Kateřinu Neumannovou a Lukáše Bauera a kolem tratí nebylo k hnutí. V poslední době jsou fanoušci zvyklí zaplňovat ochozy kvůli biatlonu a je otázkou, kolik jich na běžce přijde. I proto je vstup zdarma. "Budeme muset lidi zase naučit chodit a budeme potřebovat pomoc závoďáků. Počet je věštění z křišťálové koule, ale dva tři tisíce bych bral pozitivně," řekl Hamza.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 29°C

Celá předpověď