V nominaci hokejistů na Channel One Cup jsou i Frolík, Jan Kovář či Krejčí

foto Ilustrační foto - Útočník Michael Frolík (na snímku z 16. května 2019).

Praha - V nominaci hokejové reprezentace na turnaj Channel One Cup jsou i zkušení útočníci Michael Frolík a Jan Kovář ze švýcarské ligy. Ve výběru generálního manažera Petra Nedvěda a kouče Filipa Pešána podle předpokladů nechybí ani olomoucký David Krejčí, pozvánku dostali i další zkušení útočníci Milan Gulaš z Českých Budějovic a Vladimír Sobotka ze Sparty. Brankářskou trojici tvoří třinecký Marek Mazanec a Roman Will se Šimonem Hrubcem z KHL. V týmu není žádný nováček.

Vedle tří gólmanů je ve výběru osm obránců a 15 útočníků. Deset hráčů zastupuje domácí extraligu, devět nominovaných je z Kontinentální ligy. "Petr (Nedvěd) je v současnosti na inspekční cestě v zámoří, ale samozřejmě se velmi významně podílel na tvorbě tohoto týmu," řekl na dnešní on-line tiskové konference Pešán s připomenutím, že generální manažer má v této sezoně hlavní zodpovědnost za složení týmu místo trenéra.

"Oproti minulému turnaji ve Finsku je to tým starší a zkušenější, a to z několika důvodů. Zaprvé jsme zatím kromě Romana Červenky, jenž stále nemá proticovidovou vakcínu, nedostali žádnou omluvenku, zatímco minule na turnaj ve Finsku se omlouvalo sedm nejzkušenějších hráčů. Doufám, že tentokrát těch omluvenek tolik nebude," přál si Pešán.

"Druhým důvodem je, že chceme mít ten tým o něco zkušenější, protože se nám nedaří hra v oslabení a chceme být úspěšnější. Proto jsme i v nominaci přihlédli k několika hráčům, kteří jsou specialisty na tuto situaci. Pořád také pracujeme s variantou neúčasti hráčů NHL na olympijských hrách. A s touto variantou musíme pracovat až do 10. ledna, kdy se musí NHL vyjádřit, zda hráče uvolní, nebo ne," doplnil Pešán.

Třiatřicetiletý Frolík hájil české barvy naposledy v květnu 2019 na mistrovství světa v Bratislavě v neúspěšném boji o bronz proti Rusům. Mezitím ukončil dlouholeté působení v NHL a v říjnu se upsal na dvě sezony Lausanne. O dva roky mladší Kovář z Zugu patří k hlavním hvězdám švýcarské nejvyšší soutěže a na posledním MS v Lotyšsku byl kapitánem týmu. Jako nejzkušenější v nominaci co do počtu odehraných zápasů má na kontě už 139 startů a 33 gólů.

Pětatřicetiletý Krejčí, jenž oblékl reprezentační dres naposledy v květnu 2018 na šampionátu v Dánsku, po minulé sezoně odešel z Bostonu do Olomouce. Podle předchozích vyjádření s ním Nedvěd s Pešánem počítají napevno pro únorovou olympiádu v Pekingu. Na druhém podniku série Euro Hockey Tour po listopadové Karjale má Krejčí odehrát jen domácí zápas s Finskem ve čtvrtek 16. prosince v Praze.

Stejně tak má bohaté zkušenosti s NHL i čtyřiatřicetiletý Sobotka, jenž reprezentoval naposledy na MS v Paříži v roce 2017. Na tři sezony se následně vrátil za moře po předchozím působení v Kontinentální lize. Minulý ročník začal ve Švýcarsku, ale poté se přesunul do současného působiště Sparty.

Kapitán Českých Budějovic Gulaš naposledy hrál za reprezentaci předloni 12. prosince v domácím duelu ve svém tehdejším působišti Plzni proti Finsku při výhře 4:3 v prodloužení. Byl to jeho jediný start od mistrovství světa 2019, kde na velké mezinárodní akci debutoval. Brzy šestatřicetiletý hráč byl pozván již na Karjalu, ale kvůli zdravotním potížím se musel omluvit.

Z tria brankářů pouze dva odcestují na turnaj do Ruska. "Marek Mazanec je se situací obeznámený, měl by být k dispozici pouze na tréninkové dny v Praze, ale bude připravený v případě nějakých zdravotních problémů odcestovat s námi do Moskvy," nastínil Pešán.

Tým se před pokračováním EHT sejde v pondělí odpoledne v Praze, následně ho čeká podvečerní trénink. Trénovat v metropoli budou čeští hokejisté i v úterý a ve středu. Ve čtvrtek vstoupí do turnaje domácím zápasem v O2 areně proti Finsku (18:00), který se odehraje s omezenou kapacitou 1000 diváků. Ihned po utkání bude následovat přesun do Moskvy, kde Češi vyzvou v sobotu domácí Rusko a v neděli Švédsko.

Nominace českých hokejistů:

Brankáři: Marek Mazanec (Třinec; 2 zápasy), Šimon Hrubec (Omsk/KHL; 18), Roman Will (Čeljabinsk/KHL; 14),

obránci: David Musil (Třinec; 44 zápasů/0 branek), Jakub Jeřábek (Spartak Moskva/KHL; 60/5), Lukáš Klok (Nižněkamsk/KHL; 32/4), Jakub Krejčík (Dinamo Minsk/KHL; 101/4), David Sklenička (Jokerit Helsinky/KHL; 56/1), Jan Ščotka (Jyväskylä/Fin.; 9/0), Libor Šulák (Vladivostok/KHL; 40/5), Petr Zámorský (Örebro/Švéd.; 64/2),

útočníci: Matěj Blümel (19/6), Adam Musil (oba Pardubice; 18/2), Jakub Flek (Karlovy Vary; 25/6), Michal Řepík (86/27), Vladimír Sobotka (oba Sparta; 41/9), Milan Gulaš (České Budějovice; 54/5), David Krejčí (Olomouc; 34/7), Andrej Nestrašil (Třinec; 35/6), Lukáš Jašek (6/1), Jiří Smejkal (oba Pelicans Lahti/Fin.; 22/2), Michael Frolík (Lausanne/Švýc.; 49/12), Tomáš Hyka (Čeljabinsk/KHL; 26/6), Jan Kovář (Zug/Švýc.; 139/33), Lukáš Sedlák (Čeljabinsk/KHL; 9/5), Michael Špaček (Frölunda/Švéd.; 20/2).

Program turnaje:

Středa 15. prosince (Moskva):

16:30 Rusko - Kanada.

Čtvrtek 16. prosince:

16:30 Švédsko - Rusko (Moskva),

18:00 ČR - Finsko (Praha).

Pátek 17. prosince (Moskva):

13:00 Kanada - Švédsko.

Sobota 18. prosince (Moskva):

9:00 Finsko - Kanada,

13:30 Rusko - ČR.

Neděle 19. prosince (Moskva):

9:00 ČR - Švédsko,

13:30 Rusko - Finsko.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď