V Nizozemsku se odehrála náhrada za soutěž Eurovize

foto Z Nizozemska vysílaný pořad Europe Shine A Light, který nahardil finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize, 16. května 2020.

Hilversum (Nizozemsko) - Místo plánovaného finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize (ESC), která byla zrušena kvůli koronavirové pandemii, se v sobotu večer v Nizozemsku odehrál náhradní zábavný pořad s názvem Europe Shine A Light. Soupeření mezi jednotlivými národy se však tentokrát nekonalo. Akce měla především vyjádřit ducha jednoty a pospolitosti Evropy.

Dvouhodinová show byla vysílána do více než 40 zemí včetně České republiky, kde ji vysílal kanál ČT art. Zahájila ji videomontáž záběrů prázdných ulic evropských metropolí. Také v televizním studiu v nizozemském Hilversumu, odkud byla akce přenášena, panovala komorní atmosféra kontrastující s jindy hlučnými finálovými kláními zpěváků a kapel reprezentujících své země.

Část rotterdamského kongresového centra Ahoy, které mělo být dějištěm letošního finále Eurovize, se nedávno proměnilo v provizorní nemocnici, která měla ulehčit nizozemským nemocnicím léčícím pacienty s nemocí covid-19.

Během náhradní akce se 41 letošních finalistů neutkalo v soutěži, ale na dálku spolu zazpívali vítěznou píseň skupiny Katrina and the Waves z roku 1997 Love Shine a Light. Kromě hudebních vystoupení připomínajících úspěšné songy z dřívějších ročníků soutěže v pořadu zazněly promluvy některých vítězů soutěže z minulých ročníků.

Byl mezi nimi i 75letý člen někdejší švédské skupiny Abba Björn Ulvaeus. "ESC se vrátí příští rok... Ať žije Eurovision Song Contest," ujistil hudebník. Abba zvítězila v soutěži Eurovize v roce 1974 s písní Waterloo. Ulvaeus vyjádřil úlevu nad tím, že Waterloo se nestalo heslem náhrady za ESC.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď