V New Yorku postavili mimo službu stovky zdravotníků, kteří se nenaočkovali

foto Ilustrační foto - Záchranáři převáží pacienta ve zdravotnickém centru v New Yorku, 6. května 2020.

New Yorku - V americkém státě New York úřady postavily mimo službu stovky zdravotníků a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví, kteří se nenechali naočkovat proti nemoci covid-19. Uvedla to televize CNN. Ve státě platí povinnost, že zaměstnanci ve zdravotnictví musejí mít od pondělí alespoň jednu dávku vakcíny. Zaměstnancům, kteří byli posláni na nucenou dovolenou, hrozí ztráta místa.

Podle úřadu guvernérky tohoto státu má alespoň jednu dávku vakcíny přes 90 procent personálu v nemocnicích a pečovatelských domech. Proočkovanost je mírně nižší mezi zaměstnanci dalších zdravotnických zařízení pro dospělé. Úřad tvrdí, že se zavedením povinnosti v srpnu se zájem o očkování proti covidu-19 mezi zaměstnanci ve zdravotnictví výrazně zvýšil.

"Tato nová informace ukazuje, že důrazné trvání na povinnosti očkovat zaměstnance ve zdravotnictví je tím správným opatřením na ochranu zranitelných členů našich rodin a našich blízkých," uvedla guvernérka státu New York Kathy Hochulová. Jediným způsobem, jak zvládnout pandemii nemoci covid-19, je podle ní nechat naočkovat každého, kdo může vakcínu dostat.

Postavení mimo službu stovek zdravotníků ale zvýšilo obavy z negativních dopadů na kvalitu péče. Stát New Yorku tak například přijal opatření, díky kterému budou moci na jeho území pracovat bez zbytečných administrativních průtahů a poplatků také zdravotníci z jiných amerických států. Šéf sítě veřejných nemocnic Mitchell Katz CNN řekl, že zařízení fungují v plném režimu a netrpí nedostatkem personálu. V nemocnicích spadajících pod tuto organizaci se nechalo naočkovat 91 procent personálu. Proočkovanost je obvykle vyšší mezi lékaři a zdravotními sestrami.

Ve Spojených státech zavádí povinné očkování nebo testování vláda i soukromý sektor. V první polovině září americký prezident Joe Biden oznámil povinné očkování nebo testování ve firmách se 100 a více zaměstnanci. Povinné očkování administrativa zavedla pro zaměstnance a spolupracovníky federálních agentur a úřadů. Očkování po svých zaměstnancích vyžaduje stále více soukromých firem, například technologičtí giganti Facebook, Google či Microsoft.

Americké úřady se tímto způsobem snaží zrychlit tempo očkování. Dokončené očkování má v USA 56 procent populace, za poslední měsíc se ale proočkovanost zvýšila pouze o tři procentní body. Například v květnu to bylo zhruba o 13 procentních bodů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď