V Neratově vysvětili zvony, vyzvednou je do opravovaných věží

foto V poutním kostele v Neratově v Orlických horách, který je známý prosklenou střechou, posvětili 25. listopadu 2018 dva nové zvony. Zvonům požehnal při mši svaté farář Josef Suchár (druhý zprava) ze Sdružení Neratov, které památku od roku 1990 opravuje.

Neratov (Rychnovsko) - V poutním kostele v Neratově v Orlických horách, který je známý prosklenou střechou, dnes posvětili dva nové zvony. Budou umístěny ve věžích, které již získaly zpět místo dočasného zastřešení původní barokní cibule, řekl ČTK farář Josef Suchár ze Sdružení Neratov, které památku od roku 1990 opravuje. Zvonům požehnal při mši svaté.

"Je to jakýsi rituál očištění, aby zvony sloužily k dobrému účelu, ke kterému byly zhotoveny. Hlas zvonů má vybízet k motlitbě, má pronikat do srdcí lidí. Svěcením se zvonům dává duchovní podtext síly promlouvání a volání k motlitbě," řekl ČTK Suchár, který je také dlouholetým prezidentem Diecézní katolické charity Hradec Králové a biskupským vikářem.

V poutním kostele v Neratově v Orlických horách, který je známý prosklenou střechou, posvětili 25. listopadu 2018 dva nové zvony. Budou umístěny ve věžích, které již získaly zpět místo dočasného zastřešení původní barokní cibule. Zvonům požehnal při mši svaté farář Josef Suchár ze Sdružení Neratov, které památku od roku 1990 opravuje. Dva nové zvony vznikly ve zvonařské dílně Tomášová - Dytrychová v Brodku u Přerova, jeden váží asi 180 a druhý kolem 300 kilogramů. V Neratově jsou nové zvony Archanděl Michael a Gabriel od 8. října. Poslední neratovský zvon byl zničen při požáru střechy kostela na konci druhé světové války. "Zvony vznikly podle těch původních zničených, jen mají jiná jména," řekl ČTK Suchár.

Kostel je po usazení oplechovaných bání na věže o krok blíž své původní podobě. Ve věžích jsou už také instalovaná schodiště, na řadu přijdou elektroinstalace a další práce. "Začne se pracovat na vnitřní lávce, která věže uvnitř kostela propojí," řekl ČTK Suchár.

V poutním kostele v Neratově v Orlických horách, který je známý prosklenou střechou, posvětili 25. listopadu 2018 dva nové zvony. Budou umístěny ve věžích, které již získaly zpět místo dočasného zastřešení původní barokní cibule. V cibulích kostelních věží byly umístěny tubusy z měděného plechu s poselstvím příštím generacím. Do dvou z nich sdružení dalo například svoji výroční zprávu, noviny, informace o místním pivovaru, bankovky, výrobky klientů chráněných dílen, flash disk s fotografiemi obnovy kostela nebo lahvičku slivovice.

Současná etapa oprav kostela vyjde podle Suchára asi na 12 milionů korun a musí být dokončena letos. "Práce provoz kostela nenarušily, mše a další akce se normálně konají. Práce jsou na průčelí, ve věžích a na kůru," řekl ČTK Suchár.

V poutním kostele v Neratově v Orlických horách, který je známý prosklenou střechou, posvětili 25. listopadu 2018 dva nové zvony. Budou umístěny ve věžích, které již získaly zpět místo dočasného zastřešení původní barokní cibule. Zvonům požehnal při mši svaté (na snímku) farář Josef Suchár ze Sdružení Neratov, které památku od roku 1990 opravuje. Oprava v příštích letech čeká také přes deset let starou prosklenou střechu kostela, kterou zatéká. Pracuje se na projektové dokumentaci. "Když půjde vše dobře, začne se s opravou střechy v roce 2020. Záleží na tom, kde seženeme peníze," řekl Suchár. Charakter průhledné střechy bude zachován, dodal.

Obnova věží včetně nových zvonů je součástí česko-polského projektu téměř za půl miliardy korun. V Orlických a Bystřických horách se díky dotaci postupně otevírají dosud nepřístupné památky a některé kostely dostávají původní barokní cibule.

Neratovský kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1723 až 1733 pravděpodobně podle plánů významného italského stavitele Giovanna Battisty Alliprandiho. Zkáza kostela začala na konci druhé světové války, v roce 1957 se zřítily kostelní klenby a stavbě hrozila demolice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď