V nemocnicích zbývá jen 180 lůžek JIP pro covidové pacienty

foto Zdravotníci pečují o pacienta s covidem-19 - ilustrační foto.

Praha - V nemocnicích zbývá jen zhruba 180 lůžek JIP pro pacienty s covidem-19 z celkových více než 3900. Situace je horší v západní části ČR, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jsou kraje, kde jsou jenom jednotky volných lůžek. Podle aktuálních dat k dnešním 18:50 zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví je lůžek JIP pro pacienty s covidem volných 192 a 465 lůžek pro ostatní pacienty. Obsazených je tak asi 84 procent celkové kapacity v zemi. Jedním z důvodů zaplněnosti JIP je podle něj i výskyt britské mutace koronaviru, která se prokazuje v průměru asi ve 40 procentech vzorků.

"Nelze říct, že se situace nezhoršuje. V současnosti je velmi křehká rovnováha a počet lidí na JIP mírně roste," dodal k tomu ministr v České televizi. Proto nechtěl uvádět žádné datum, kdy bude možné splnit jeden z požadavků hejtmanů, kterým podmínili souhlas s pokračováním nouzového stavu, tedy vytvoření podmínek pro otevření dalších obchodů a služeb.

Situace je podle něj jiná než v jarní či podzimní vlně epidemie. "Lidé na těch jednotkách intenzivní péče zůstávají déle a potřebují péči delší dobu, než tomu bývalo dřív," dodal. Jako pacienti s covidem jsou evidovaní jen 20 dní od pozitivního testu. Pokud zůstávají v nemocnici déle, statistiky je jako hospitalizované s covidem-19 nevedou.

Problém je podle ministra stále také nemocnost zdravotníků, byť se to díky očkování významně zlepšilo. Zátěž nemocnic v této části roku je podle něj vyšší každoročně, na přelomu zimy a jara se častěji objevují i onkologická onemocnění.

V průměru kolem 40 procent vzorků testovaných na covid-19 vykazuje podle ministra britskou mutaci koronaviru. Mezi kraji jsou ale velké rozdíly, například laboratoře v Libereckém kraji informovali až o sedmdesátiprocentním podílu, v Královéhradeckém kraji o šedesátiprocentním. "Pro tuto mutaci je typické, že je schopná překonat ta opatření, která jsme doposud měli nastavená. Pro to, aby došlo k přenesení, stačí daleko menší nedodržování," uvedl Blatný.

Podle krajů se liší i zaplněnost nemocnic a jejich jednotek intenzivní péče. Průměrně je v celé ČR volných 16 procent těchto lůžek. Ministerstvo v pátek uvedlo, že o pomoc ze zahraničí, po níž Karlovarský kraj volá už od začátku ledna, požádá při dosažení desetiprocentní hranice volných lůžek.

V Praze je volných 71 z 979 lůžek na odděleních ARO a JIP, nově kvůli epidemii takzvanou reprofilizací, vzniklo 119 dalších. Teoreticky možné je vytvořit ještě asi 200 nových. V karlovarském kraji zbývá šest z 78 lůžek intenzivní péče, v Královéhradeckém kraji 29 z 230, v Pardubickém 24 z 119, ve středočeském 34 z 260, v Libereckém 26 z 117, v Jihočeském kraji 52 z 242, v Plzeňském kraji 34 z 174 a v Ústeckém 33 z 244. Větší podíl volných lůžek, většinou kolem čtvrtiny, mají moravské kraje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 17:00 8°C

Celá předpověď