V nemocnicích Plzeňského kraje je nejvíc nemocných za pandemii

foto Péče o pacienta s koronavirem - ilustrační foto.

Plzeň - V nemocnicích v Plzeňském kraji je nyní nejvíc lidí s nemocí covid-19 od začátku pandemie. V kraji také v posledních dnech přibývá nejvíc nemocných. Za poslední tři dny je to denně víc než tisícovka nových případů, aktuálně je v kraji 9349 aktivních případů nemoci. Dosavadní maximum pacientů hlásí dnes plzeňská fakultní nemocnice i krajem zřizované akutní nemocnice, zjistila ČTK.

Kvůli naplnění kapacity nepřijímají k hospitalizaci pacienty s covidem nemocnice v Sušici a Domažlicích, řekl ČTK krajský koordinátor lůžkové péče Jan Beneš. Z kraje se zatím nemuseli převážet kvůli naplněnosti nemocnic žádní pacienti mimo region. "Zatím jsme žádné nepřeváželi, ale může se stát, že budeme časem žádat o umístění pacientů mimo kraj, zejména v intenzivní péči," řekl.

Ve všech nemocnicích v kraji je 479 pacientů s covidem-19, z toho na JIP 89 a 390 na standardních lůžkách, zaznělo na dnešním jednání krizového štábu, uvedla pro ČTK Eva Mertlová z krajského úřadu. Rezervu podle Beneše mají nemocnice průběžně 60 až 70 lůžek standardní péče. Nárůst nyní pozitivně testovaných se odrazí v obsazenosti nemocnic během týdne až dvou, uvedla Mertlová.

Ve FN Plzeň podle dnešních informací nemocnice pečují o 224 nemocných s covidem, z toho je 59 na lůžkách intenzivní péče a 33 napojeno na umělou plicní ventilaci. Dosud nejvyšší počet pacientů s koronavirem byl ve fakultní nemocnici v úterý, a to 223. Předtím to bylo 222 pacientů při vrcholu podzimní vlny pandemie 2. listopadu. Tehdy ale leželo na intenzivních lůžkách méně lidí než při současném podobně vysokém čísle - 39 lidí na JIP a 18 bylo napojeno na umělou plicní ventilaci.

Počet nemocných s covidem stoupl i v nemocnicích Plzeňského kraje. "Dnes dopoledne jich bylo v nemocnicích akutní péče hospitalizováno 176, z nichž 21 bylo na lůžkách intenzivní péče. Vzrostl i počet nemocných zdravotníků na 48. Přestože se počty nemocných blíží hraničním lůžkovým kapacitám, nebylo zatím nutné převážet běžné covidové pacienty mimo Plzeňský kraj," řekl dnes ČTK mluvčí nemocnic Jiří Kokoška. Při vrcholu podzimní vlny bylo v nemocnicích nejvíce 170 pacientů 3. listopadu.

Vyšší nebo stejný počet pacientů s covidem jako při vrcholu podzimní vlny pandemie mají i plzeňské nemocnice ze skupiny Privamed. Například Mulačova nemocnice měla ve čtvrtek v péči 11 pacientů, z toho šest na intenzivní péči, což bylo více než na podzim. Zbývalo posledních pět volných lůžek. Nemocnice Privamed pečovala ve čtvrtek o 80 covidových pacientů a měla už naplněnou kapacitu, řekla ČTK mluvčí Eva Milerová.

Podle primáře interního oddělení Nemocnice Privamed Antonína Egerta se výrazně mění skladba nemocných. Významně klesá věk. "Nezřídka jsou hospitalizováni pacienti ve věku kolem 50 let, někdy i podstatně mladší, a rozhodně neplatí, že se jedná vždy o nemocné trpící celou řadou dalších onemocnění, často na sklonku života, jak v některých diskusích zaznívá. V naší každodenní praxi pozorujeme také horší klinický průběh onemocnění. Ve srovnání s podzimní vlnou výrazně vyšší procento nemocných i přes léčbu dospěje do stavu, kdy vyžadují léčbu na JIP a podporu životních funkcí," řekl Egert.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď